Nabídku českých krystalů a minerálů najdete i na partnerském eshopu ČESKÉ KRYSTALY na adrese: www.ceskekrystaly.cz
  • 1 z 9
 

Estetická srostlice krystalků epidotu s úžasnou zelenou barvou

 

Sbírkový vzorek přírodního epidotu z dříve oblíbeného šutráckého naleziště Sobotín nedaleko Šumperka (Jesníky).

Jedná se o menší estetickou srostlici, která je celá tvořená drobnými podlouhlými krystaly epidotů. Největší válečky dosahují velikosti až jeden centimetr a některé krystalky jsou dokonce i ukončené.

Epidot má opravdu nádhernou temně zelenou až olivovou barvu. Nejvíce toto překráské zbarvení však vynikne, pokud kamínek zblízka  nasvítíte silnou baterkou. To je mimochodem dobře zachyceno na prvních čtyřech fotografiích.

Tento vzorek není kopaný, ale pochází z povrchového sběru z roku 1994. V tomto roce byl v této oblasti prováděn jeden z posledních odborných geologických průzkumů. V souvislosti s těmito pracemi se zde po vydatných deštích dali nalézt krásné ukázky tohoto minerálu (epidotu).

 

NALEZIŠTĚ VZÁCNÝCH EPIDOTŮ - SOBOTÍN (PFARRERB)

Obec Sobotín leží v oblasti Jeseníků a to nedaleko (11 km) od města Šumperk.

Asi jeden kilometr od obce se nachází mineralogická přírodní památka "Pfarrerb". Tento název pochází z původně německého označení naleziště a v překladu znamená "farář". Lokalita byla 18.6.2013 vyhlášena jako chráněná. Důvodem proč je tato oblast o rozloze 0,32 ha zařazena mezi chráněné přírodní památky je nejen její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale také její vědecký význam, tedy vzácná ukázka mineralizace tzv. alpského typu s výskytem různých druhů vzácných minerálů, především pak epidotu.

Toto naleziště bylo objeveno v roce 1864 a to zcela náhodou, při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo odborníky mnohokrát prozkoumáno a překutáno a nejvýznamější nálezy jsou uloženy v muzejích a univerzitních sbírkách. V roce 1997 zde byla správou CHKO Jeseníky vybudována mineralogická naučná stezka.

Pro sběratele minerálů byla tato lokalita dříve velice zajímavá, protože epidot je opravdu zajímavý, krásný a vzácný nerost. Kvůli příliš velkému zájmu a neukázněnosti některých hledačů, kteří lokalitu zpustoší svými nezaházenými výkopy, je toto naleziště od roku 2013 již nedostupné (cháněné) a sběr minerálů či dokonce jejich kopání je zde zakázáno.

Epidoty nalezené v dřívějších dobách jsou dnes tedy velmi vzácné a ceněné.

 

Místo nálezu: Sobotín (Pfarrerb) - Jeseníky

Rok nálezu: 1994

Rozměry: 30 x 20 x 13 mm

Váha: 8 g

 

Další nabídku přírodních českých epidotů naleznete v naší sekci - Prodej epidotů.

Dostupnost Prodáno
590 Kč
Kód produktu 18973
Kategorie Epidot
Položka byla vyprodána...