• 1 z 11
 

Kouřová záhněda s elestiálním růstem na křemenné podložce

 

Zajímavá ukázka přírodní záhnědy ve spojení s křemenem ze slavné šutrácké lokality Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o poměrně větší vzorek tvořený typickou křemennou podložkou, na které je pozoruhodně narostlý krystal záhnědy. V jedné pasáži zde pak můžete spatřit i nažloutlý albit.

Křemenný podlkad ve spodní části kamene směrem vzůhu postupně přechází až do jemně kouřové o něco výše až středně kouřové záhnědy.

Tato záhněda, respektive krystal, se pyšní vzácným stupňovitým růstem, který je mezi ezoteriky označovaný jako elestiální. Sběratelé pro tento růst krystalů používají spíše označení "hypoparalelní" či "kostrovitý".

Záhněda se díky tomuto unikátnímu růstu krystalových stěn může zařadit mezi vzácné Mistrovské krystaly a to konkrétně  Elestial - Dar andělů.

Celkově jde o moc hezkou ukázku záhnědy v kombinaci s křemenem z oblasti Vysočiny.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 70. - 80. léta

Rozměry: 85 x 60 x 40 mm

Váha: 270 g

 

Tato záhněda pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou tedy dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

 

ČLÁNKY SOUVISEJÍCÍ S TÍMTO KAMENEM :

 

PROČ SI ZAKOUPIT DRAHÉ KAMENY PRÁVĚ U NÁS ?

Naprostou většinu námi zde nabízených minerálů jsme osobně nalezli (přečtěte si "Náš příběh"), takže vám ručíme za jejich pravost, jasný původ a čistě přírodní neupravený stav. Drahé kameny jsou naším celoživotním koníčkem, kterému se věnujeme již mnoho let. Nerosty hledáme s láskou a především úctou k přírodě, jen tak si totiž uchovají svoji jedinečnou energii, kterou můžou poté předávat dále. Všechny naše minerály pocházejí z České Republiky, protože tyto kameny se tu narodily pro nás a jsou nám svými vibracemi nejbližší a pro nás tudíš nejvhodnější.

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - PRODEJ ZÁHNĚD, nebo také na našem partnerském webu České krystaly v kategorii - NABÍDKA ZÁHNĚD.

Dostupnost Prodáno
830 Kč
Kód produktu 19489
Kategorie Pravá záhněda - přírodní kámen z Česka
Položka byla vyprodána...