• 1 z 9
 

Kouřový krystal záhnědy s částečným elestiálním růstem

 

Pohledný vzorek přírodní záhnědy z proslaveného českého naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o krystal záhnědy pocházející ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou tedy dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Teď když už víte něco málo o původu této záhnědy si ji můžeme blíže popsat.

Jedná se o středně velký krystal záhnědy, který má celkem slušně zachovalé některé obvodové stěny a špici. Ze zadní a spodní strany se sice krystalové plochy nedochovaly a vrchol špice je otlačený od mateční horniny (albitu, ortoklasu či křemene), i přes to však kámen jako celek působí velmi hezkým celkovým dojmem.

V některých pasážích se krystal dokonce pyšní vzácným elestiálním růstem, díky kterému můžete tuto záhnědu částečně zařadit i mezi tzv. Mistrovské krystaly a to konkrétně  Elestial - Dar andělů.

Povrch záhnědy je místy slabě pokrytý vrstvičkou albitu či ortoklasu, z pohledové strany je však krystal pěkně lesklý. Při prosvícení kamene sluníčkem nebo baterkou lze tedy alespoň nepatrně nahlédnout dovnitř a pozorovat tak zajímavý vnitřní svět ukrývající množství mlhovin, inkluzí či peříček. (Nahlédnout lze přibližně jeden centimetr pod povrch).

Po důkladnějším prozkoumání lze objevit i drobné pestrobarevné duhy.

Skutečně fantastická je pak především samotná barva záhnědy, která má luxusní kouřový odstín, v němž se prolínají světlé i tmavší tóny.. Toto zbarvení je typické právě pro ty nejkvalitnější záhnědy z této oblasti (Dolní Bory - Hatě).

Zkušení šutráci a staří sběratelé minerálů dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své barvě mezi jedny z nejúžasnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je prakticky nemožné.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 70. - 80. léta

Rozměry: 75 x 38 x 33 mm

Váha: 158 g

 

ČLÁNKY SOUVISEJÍCÍ S TÍMTO KAMENEM :

 

ČESKÉ vs. ZAHRANIČNÍ DRAHÉ KAMENY

Naprostou většinu námi zde nabízených minerálů jsme osobně nalezli (přečtěte si "Náš příběh"), takže vám ručíme za jejich pravost a čistě přírodní a surový původ. Kameny hledáme s láskou a především úctou k přírodě, jen tak si totiž uchovají svoji jedinečnou pozitivní energii, kterou můžou poté předávat dále. Všechny naše minerály pocházejí z České Republiky, protože tyto kameny se tu narodily pro nás a jsou nám svými vibracemi daleko bližší a pro nás tudíš vhodnější než ty zahraniční.

Kameny dovážené ze zahraničí se těží strojně a navíc se velmi často falšují, či uměle upravují, aby se tak dosáhlo jejich lepšího vzhledu. Navíc k vám putují mnohdy i přes půlku planety a projdou tak rukama spousty přeprodejců a obchodníků. Toto všecho může mít samozřejmě negativní vliv na energetické účinky a vlastnosti těchto minerálů.

U nás máte jistotu, že kamínky putují z čisté přírody prakticky rovnou k vám domů.

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - PRODEJ ZÁHNĚD, nebo také na našem partnerském webu České krystaly v kategorii - NABÍDKA ZÁHNĚD.

Dostupnost Prodáno
790 Kč
Kód produktu 19471
Kategorie Pravá záhněda - přírodní kámen z Česka
Položka byla vyprodána...