• 1 z 10
 

Krystal citrínu s tmavou špicí narostlý na křemeni

 

Pozoruhodná ukázka přírodního citrínu v kombinaci s křemenem ze slavného českého naleziště Kněževes nedaleko Ostrova nad Oslavou (Vysočina).

Jedná se o středně velký krystal citrínu, který má velice slušně zachovalou poměrně mohutnou špici, jenž má pouze lehké odření či ťuknutí v samotném vrcholu. Obvodové krystalové stěny jsou také hezky dochovalé, místy mají však velmi krátký růst a to vlivem jak mohutné špice, tak proto, že krystal poměrně brzy ve své spodní části začal přecházet do křemene na kterém byl původně narostlý.

Přibližně od poloviny krystalu níže, je tedy citrín již značně prostoupený bílo-oranžovým křemenem. I přes tuto přítomnost křemene, však tento krystal působí skutečně obdivuhodným a krásným celkovým dojmem.

Povrch kamene je převážně matný, v některých menších úsecích je však krystal i částečně lesklý. Díky tomu lze při jeho prosvícení sluníčkem nebo baterkou v některých pasážích alespoň lehce nahlédnout dovnitř a pozorovat tak zajímavý vnitřní svět.

V horní třetině má krystal poměrně dobrou čistotu, můžete se zde však kochat i různými peříčky či inkluzemi. Ve střední pasáži je pak krystal již spíše zakalený a spodní část je prospoupena (protkána) výše zmíněným křemenem.

Opravdu nevšední je pak samotná barva citrínu, která se pyšní světle až středně žlutým odstínem se silně kouřovými tóny. Pokud je krystal ve stínu či na běžném denním světle je tento kouřový nádech výraznější, když naopak citrín nasvítíte či prosvítíte sluníčkem nebo baterkou, kouřové zbarvení je mírnější a převládají středně žluté tóny. Kouřové zbarvení je ve spodní a středí části krystalu spíše lehké, až samotný vrchol špice má tmavě kouřový odstín.

Někdy se u takto zvláštně zbarvených citrínů můžete setkat s různým označením. Mezi sběrateli a mineralogi jsou takovéto krystaly nejčastěji označovány jako citríny s kouřovým nádechem. Někteří lidé však podobně zbarvené kousky označují i jako citríny s nádechem či s přechodem do záhnědy.

Tento citrín díky své unikátní barvě tedy patří mezi ty méně obvyklé. Kámen je vhodný nejen pro sběratele, ale i pro ty z vás, jenž se o drahé kameny zajímáte kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem. Především pak citrín ocení lidé, kteří mají rádi neobyčejné a něčím zvláštní kameny.

Citrín jsme pro vás samozřejmě postupným pootáčením detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o jeho celkovém vzhledu (U vzorku je tedy celkem 10 fotografií - na posledním snímku je citrín mokrý). Níže pod popiskem naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy uvádíme také přesný rozměr kamene v milimetrech a jeho váhu v gramech.

————————————————————————————

Místo nálezu: Kněževes - Na Františku (Vysočina)

Rok nálezu: 2016

Rozměry: 73 x 58 x 46 mm

Váha: 198 g

————————————————————————————

Články související s tímto kamenem :

————————————————————————————

→ Další české přírodní citríny najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních citrínů » zobrazit nabídku «

Dostupnost Prodáno
3 800 Kč
Kód produktu 19555
Kategorie Pravý citrín - přírodní kámen z Česka
Položka byla vyprodána...