Nabídku českých krystalů a minerálů najdete i na partnerském eshopu ČESKÉ KRYSTALY na adrese: www.ceskekrystaly.cz
  • 1 z 10
 

Krystal záhnědy s inkluzí ametystu a klíčovými vtisky - Česká Mez

 

Unikátní vzorek záhnědy se zónou (s inkluzí) ametystu ze slavné šutrácké lokality Česká Mez (Vysočina).

Jedná se o dva menší vzájemně srostlé krystaly záhněd, které mají z pohledové i obou bočních stran slušně zachovalé stěny včetně špiček.

Ze zadní strany se krystalové plochy sice převážně nenachází, ale záhnědy zde nejsou poškozené nýbrž tzv. otlačené od okolní mateční horniny či dalších krystalů z dutiny. Tyto zajímavé otlaky se částečně nachází i ze spodní strany krystalů, kde záhněda lehce přechází do křemene, na kterém byla původně narostlá. Tyto otlačení se též někdy označují jako "Klíčové vtisky".

Povrch kamene je ze zadní strany spíše matný, pohledová část vzorku je však částečně až zcela lesklá, takže pokud záhnědu prosvítíte sluníčkem nebo baterkou, můžete v některých pasážích i poměrně dobře nahlédnout dovnitř a pozorovat tak hezký vnitřní svět.

Ten je sice v některých pasážích zakalený, i přes to zde však můžete obdivovat množství mlhovin, inkluzí či peříček.

Nejzajímavější je však na tomto kamínku jeho zbarvení. Před samotným popisem barvy je však důležité vědět alespoň něco málo o tomto významném nalezišti.

Česká Mez je malá vesnička, která se nachází nedaleko města Žďár nad Sázavou a mezi sběrateli je velice známá a oblíbená. V dřvějších, ale i nedávných dobách se zde totiž nalezli fantastické krystaly ametystů o velikosti od jednoho až do pěti centimetrů. Barevná škála těchto ametystů je zde však velice rozmanitá. Některé kousky mají typickou fialovou barvu, jejíž rozsah se pohybuje od velmi světlé až po sytě fialovou. Nachází se zde však i krystaly, které připomínají svým zbarvením už spíše křišťál či kouřovou záhnědu. Některé krystaly v sobě pak dokonce kombinují více těchto minerálů najednou.

V našem případě se jedná o krystaly kouřové záhnědy s tmavou špičkou, z nichž jeden v sobě ukrývá menší inkluzi fialového ametystu o rozměrech přibližně 5 x 5 x 5 milimetrů. Tento kámen lze též označit jako krystal záhnědy se zónou ametystu. Nejvíce samozřejmě toto unikátní zbarvení vynikne, pokud je kámen na sluníčku, nebo když jej nasvítíte baterkou. To je dobře zachyceno i na posledních dvou fotografiích.

Krystaly ametystů, křišťálů či záhněd pocházející z České Meze jsou sice menší a to převážně od jednoho do pěti centimetrů. Jejich barevná škála však fascinuje nejenom sběratele minerálů, ale i mnoho lidí zajímajících se o dahé kameny pro jejich energetické účinky vlastnosti.

Pokud tedy hledáte netradiční a pozoruhodný vzorek kamene z Vysočiny, tato srostlice kouřových záhněd s inkluzí fialového ametystu vás jistě nezklame a udělá vám radost.

 

Místo nálezu: Česká Mez u Žďáru nad Sázavou (Vysočina)

Rok nálezu: 2010

Rozměry: 37 x 31 x 21 mm

Váha: 32 g

 

ČLÁNKY SOUVISEJÍCÍ S TÍMTO KAMENEM :

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - Prodej záhněd, nebo také na našem partnerském webu České krystaly v kategorii - Nabídka záhněd.

Dostupnost Prodáno
550 Kč
Kód produktu 18580
Kategorie Záhněda - krystaly z Vysočiny
Položka byla vyprodána...