• 1 z 15
 

Lehce ohlazený krystal citrínu s kouřovou špičkou - sbírkový vzorek

 

Úžasný kousek přírodního citrínu pocházející z významné mineralogické lokality Kněževes nedaleko Ostrova nad Oslavou (Vysočina).

Jedná se o středně velký krystal citrínu, který se díky své délce (8 centimetrů) a vysoké kvalitě bezpochyby řadí mezi sbírkové kousky.

Krystal má velmi slušně zachovalé obvodové stěny i samotnou špici, která je prakticky dokonalá. Ze zadní tzv. nepohledové strany sice část obvodových stěn chybí a krystal je zde mírně odřený či otlačený od okolní (mateční) horniny, tyto menší nedostatky však tomuto majestátnímu citrínu rozhodně nijak neubírají na celkové kráse. Krystal tedy není úplně perfektní, ale vůči své velikosti je opravdu moc hezky zachovalý.

Povrch kamene je prakticky celý matný, místy lehce či dokonce sametově ohlazený a příjemný na dotek.

Citrín je také také celý výborně průsvitný sluníčkem nebo baterkou, kvůli mírně omletému zevnějšku však nelze nahlédnout zcela dovnitř kamene a pozorovat tak jeho vnitřní svět. I přes to lze však uvnitř rozpoznat některé úkazy jako mlhoviny nebo peříčka a také je dobře patrná vysoká až drahokamová čistota ve spodní polovině krystalu.

Těsně pod povrchem lze po důkladnějším prozkoumání objevit také nádhernou pestrobarevnou duhu o rozměrech cca 5 x 5 milimetrů, což už je slušné. Tato duha se nejlépe hledá a nejvíce vynikne pokud je kamínek mokrý.

Pokud se zaměříte na nejspodnější část krystalu, spatříte zde malý kousek oranžového křemene. To je poměrně důležité, protože krystal citrínu lze díky tomu částečně označit jako "podložkový vzorek". Tento křemen tedy skvěle jakoby ukončuje krystal. Kdyby se zde tento křemen nenacházel, mohli bychom se pouze domnívat, jak byl asi krystal citrínu původně dlouhý. Všeobecně řečeno, krystaly s menší či větší podložkou (podložkovým minerálem přirostlým ze spodní strany krystalu) jsou většinou vždy lepší.

Skutečně fantastická je zde však i samotná barva citrínu, která se pyšní velmi působivým středně žlutým odstínem s pozoruhodným kouřovým nádechem ve špici krystalu. Nejvíce samozřejmě kvality tohoto zbarvení vyniknou, pokud je citrín mokrý a na sluníčku, což jsme pro vás zachytili na posledních dvou fotografiích.

Tento obdivuhodný citrín jsme pro vás vyřadili z naší vlastní sbírky (osobně jsme jej nalezli). Snažíme se totiž, abychom vám na našich stránkách stále nabízely nové, zajímavé a hlavně kvalitní vzorky minerálů a drahých kamenů.

Kámen jsme pro vás samozřejmě detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o jeho celkovém vzhledu. (U vzorku je tedy celkem 15 fotografií). Níže pod popiskem také naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy také uvádíme přesný rozměr kamene v milimetrech a jeho váhu v gramech.

 

Místo nálezu: Kněževes - Na Františku (Vysočina)

Rok nálezu: 2016

Rozměry: 84 x 44 x 32 mm

Váha: 153 g

 

Články související s tímto kamenem :

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

 

Jak se v kamenech hledají barevné duhy?

Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.

 

Zajímá Vás jak jsou lidé spokojeni s nákupem na našem e-shopu?

Přečtěte si desítky pozitivních hodnocení zákazníků, kteří od nás již drahé kameny zakoupili » Zobrazit recenze «

Za každou recenzi samozřejmě velice děkujeme a jsme rádi, že naše minerály mohou dělat radost vám či vašim blízkým.

————————————————————————————

→ Další české přírodní citríny najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních citrínů » zobrazit nabídku «

Dostupnost Prodáno
4 250 Kč
Kód produktu 21957
Kategorie Pravý citrín - přírodní kámen z Česka
Položka byla vyprodána...