Krásný vzorek českého achátu pocházející z proslavené šutrácké lokality Doubravice nedaleko Jičína (Podkrkonoší).
Jedná se o typickou tzv. achátovou pecku, která je seříznutá a následně precizně vyleštěná. Acháty se takto zpracovávají (seřezávají a leští) protože ve své čistě surové podobě nepůsobí moc hezkým a atraktivním dojmem. Jde totiž valounky, které nejvíce svým tvarem a vzhledem připomínají hroudu hlíny.
Na takto seříznutém a vyleštěném kousku však může teprve naplno vyniknou skutečná a na první pohled skrytá krása těchto minerálů.
V našem konkrétním případě se můžete kochat půvabnou obláčkově modrou barvou, ale také hezkou decentní kresbou, která je pro acháty typická.
Nejvíce samozřejmě modrá barva vynikne, pokud kamínek nasvítíte baterkou, což je dobře patrné z úvodní fotografie.
Při prosvícení baterkou naopak můžete pozorovat sytě žluté tóny.
Tento achát má navíc i zajímavou prohlubeň, díky číž níž působí netradičním a ještě více originálním dojmem.
————————————————————————————
Místo nálezu: Doubravice u Jičína
Rok nálezu: 2010
Rozměry: 50 x 37 x 27 mm
Váha: 62 g
————————————————————————————
Články související s tímto kamenem:
(kliknutím na text níže otevřete daný článek)
————————————————————————————
Umělé barvení či dobarvování achátů
Acháty se v přírodě nacházejí v nejrůznějších barevných kombinacích a každý z vás si teď jistě říká, proč by se tyto drahé kameny ještě dále přibarvovaly. Pojďme si to tedy blíže vysvětlit.
České Acháty naštěstí patří mezi ty velmi tvrdé, nebo přesněji řečeno málo pórovité, takže nepříjmají barvivo. Acháty nalezené v České Republice mají tedy vždy přírodní zbarvení. Tuzemské acháty se navíc vyznačují vysokou barevnou stálostí, takže nemusíte mít strach, že barva kamene po několika letech vybledne.
Zahraniční acháty jsou však v naprosté většině jemně pórovité (měkčí), a umožňují tak umělé barvení či dobarvování. Tyto kameny tak můžou dosáhnout téměř všech barevných tónů. Uměle barvené acháty vypadají na první pohled velice lákavě a atraktivně, protože mají velmi syté a jasné odstíny, tento nepřirozený zásah (barvení) však může mít značně negativní vliv na energetické účinky a vlastnosti těchto kamenů. Takovéto minerály navíc už nelze považovat za zcela přírodní.
Někteří nepoctivý prodejci navíc často záměrně zatajují, že achát je uměle barvený a vydávají jej za čistě přírodní. Laik však nemá šanci poznat, jestli jde o přírodní či barvený achát, proto si na tyto nekalé praktiky prodejců dávejte při nákupu dobrý pozor.
Závěrem... Ať už se o drahé kameny zajímáte kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem či jste začínající nebo pokročilý sběratel a jde vám především o estetickou stránku vzorků, rozhodně vám doporučujeme kupovat pouze české acháty, které si na nic nehrají a jejich zbarvení je vždy čistě přírodní.
————————————————————————————
→ Další české přírodní acháty najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku «
→ Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních achátů » zobrazit nabídku «