• 1 z 11
 

Oboustranně vyvinutý krystal záhnědy s částí křemenné podložky

 

Pěkný vzorek pravé záhnědy z dříve proslaveného naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Jedná se o menší krystal záhnědy s poměrně vzácným oboustranným růstem a částí křemenné podložky na které krystal narostl.

Záhněda má dobře zachovalé obvodové stěny, špice je sice mírně poťukaná, zato se ale pyšní úžasnou vnitřní čistotou.

Pokud záhnědu prosvítíte sluníčkem nebo baterkou, odhalí vám svůj tajemný vnitřní svět skrývající skvělou vnitřní čistotu s menším množstvím inkluzí, mlhovinových závojů, či peříček.

Ve spodní části záhněda postupně přechází do světle šedého křemene, barva záhnědy má příjemný světle hnědý odstín s tmavšími, až kouřově zbarvenými, pasážemi.

Místy je povrch kamene pokrytý světlým albitem.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 49 x 29 x 28 mm

Váha: 30 g

 

Články související s tímto kamenem:

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

 

Dolní Bory - Hatě

Tato záhněda pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou tedy dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Dostupnost Prodáno
270 Kč
Kód produktu 21354
Kategorie Pravá záhněda - přírodní kámen z Česka
Položka byla vyprodána...