• 1 z 10
 

Plochý krystal citrínu s barevnou duhou

 

Pohledný kousek pravého českého citrínu ze známého naleziště Kněževes nedaleko Ostrova nad Oslavou (Vysočina).

Jedná se o menší plochý krystal citrínu, který je celkem slušně zachovalý. Špička je sice mírně odřená a z některých stran je krystal otlačený od tzv. mateční horniny (nejčastěji křemene), i přes to však kámen jako celek působí moc hezkým dojmem.

Povrch citrínu je převážně matný, najdou se zde však i pasáže, které jsou částečně lesklé. Díky tomu lze při prosvícení kamene sluníčkem nebo baterkou v některých menších úsecích i lehce nahlédnout dovnitř a pozorovat tak půvabný vnitřní svět.

V něm můžete obdivovat především velice slušnou místy až drahokamovou čistotu, nachází se zde však i několik mlhovin, inkluzí či peříček. Poměrně snadno lze objevit i chlouba tohoto citrínu, kterou je nádherná barevná duha o velikosti přibližně 8 x 8 milimterů, což už je opravdu slušné. (Tento duhový odlesk bohužel nejde fotoaparátem dobře zachytit).

Velmi příjemná je pak i samotná barva citrínu, která má jemně až středně žlutý odstín se skutečně nepatrným kouřovým nádechem ve špičce krystalu.

Nejvíce pak kvality (barva a vnitřní čistota) tohoto kamene vyniknou, pokud je mokrý a na sluníčku, což jsme pro vás výborně zachytili na posledních třech fotografiích (celkem je u vzorku 10 snímků).

 

Místo nálezu: Kněževes (Vysočina)

Rok nálezu: 2016

Rozměry: 35 x 27 x 15 mm

Váha: 21 g

 

ČLÁNKY SOUVISEJÍCÍ S TÍMTO KAMENEM :

 

JAK SE V KAMENECH HLEDAJÍ BAREVNÉ DUHY ?

Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.

 

Další nabídku pravých českých citrínů naleznete v naší sekci - PRODEJ CITRÍNŮ, nebo také na našem partnerském webu České krystaly v kategorii - NABÍDKA CITRÍNŮ.

Dostupnost Prodáno
460 Kč
Kód produktu 19246
Kategorie Pravý citrín - přírodní kámen z Česka
Položka byla vyprodána...