• 1 z 4
 

Pohledná drůzička narůžovělých krystalků barytu

 

Kvalitní vzorek pravého českého barytu pocházející ze stále činného kamenolomu Dřínová nedaleko Tišnova (ČR).

Jde o tzv. drůzu neboli srostlici, která je celá tvořena krystalky barytu. Tyto krystaly však nemají klasický tvar špice, jako třeba záhnědy či křišťály, ale připomínají lupeny, destičky či tabulky.

Baryt se může pochlubit také příjemnou narůžovělou barvou, která je pro tento nerost typická. Ne každý baryt má však takto pěkný odstín, protože mnohdy jsou drůzičky nevzhledně porostlé například jinými minerály. Tento kousek tedy rozhodně patří k těm kvalitnějším.

 

Místo nálezu: Dřínová u Tišnova (kamenolom)

Rok nálezu: 2016

Rozměry: 47 x 38 x 22 mm

Váha: 64 g

 

Zajímá vás jaké má baryt využití?

Ve stavebnictví se hojně využívá ve speciálních omítkách jako ochrana proti rentgenovému (RTG) záření, které baryt dokáže pohlcovat. Zvládne též dobře absorbovat i jiná radioaktivní záření, a tak má velmi široké uplatnění. Např. rozemletá barytová drť se přidává do výrobní směsy - tzv. „těžkých betonů” pro výstavbu jaderných reaktorů v atomových elektrárnách.

Baryt dokáže barvit plamen, a tak je velmi oblíbený i v pyrotechnice při výrobě ohňostrojů. Užití nachází i v lékařství, sklářství, nebo při výrobě barev.

Při těžbě ropy a zemního plynu se baryt používá k výplachům a těsnění vrtů. Jako plnivo se využívá v papírnickém a gumárenském průmyslu. Využívá se i jako zdroj samotného barya (obsahuje ho 60%).


Články související s tímto kamenem:

 

Podvody s drahými kameny

Pokud máte obavu o to, jestli dostanete přesně ten kamínek, který je nafocený na fotkách, tak nemusíte mít strach. Obrázky u námi nabízených kamenů nejsou fiktivní, ale zachycují opravdu daný kámen. Ve spodní části pod popiskem je navíc ke každnému minerálu jeho tzv. "Rodný list" tedy místo a rok nálezu. Vždy také uvádíme přesný rozměr kamene v milimetrech a jeho váhu v gramech.

Často se však na internetových obchodech setkáte s minerály, které mají pouze tzv. univerzální fotku, kde je zachyceno například hned několik různých barytů společně a v popisu je napsáno, že dostanete některý z nich. To však bohužel není většinou pravda a vám tak domů dorazí jíný, ne tak pěkný kousek jaký byl uvedený na fotce. Proto si na tyto nekalé praktiky prodejců dávejte pozor.

————————————————————————————

→ Další české přírodní baryty najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních barytů » zobrazit nabídku «

Dostupnost Prodáno
520 Kč
Kód produktu 22200
Kategorie Baryt
Položka byla vyprodána...