• 1 z 13
 

Medově zlatavý krystal citrínu s kouřovým nádechem mírně protkaný křemenem

 

Vyjímečný kousek přírodního citrínu v lehké kombinaci s křemenem z proslaveného naleziště Kněževes nedaleko Ostrova nad Oslavou (Vysočina).

Jedná se o krystal pravého českého citrínu, který se svými rozměry a kvalitou bezpochyby řadí mezi sbírkové kousky.

Tento krystal má vůči své velikosti slušně zachovalé obvodové stěny i samotnou špici. V některých pasážích jsou sice krystalové plochy mírně odřené či ťuklé a špice také není dokonalá, protože je z jedné strany odštípnutá, i přes to však tento krystal citrínu působí opravdu nádherným celkovým dojmem.

Některé obvodové stěny se navíc při přechodu do špice můžou pochlubit i částečným katedrálovým růstem.

Krystal citrínu ve své nejspodnější části přechází až lehce do křemene, na kterém byl původně narostlý. Tento malý oranžový křemen vespod krystalu lze však celý krásně prosvítit, protože je do značné míry prostoupený citrínem.

V malé míře můžete pak tento oranžový křemen spatřit i v horní polovině krystalu, kde je jím citrín lehonce protkán. Tato malá přítomnost křemene však rozhodně nijak nekazí celkový úžasný dojem z tohoto kamene, spíše jen umocňuje čistě přírodní původ a pravost tohoto citrínu.

Povrch krystalu je v některých malých úsecích matný, většina kamene je však částečně až zcela lesklá. Díky tomu lze při prosvícení citrínu sluníčkem nebo baterkou poměrně snadno nahlédnout dovnitř a pozorovat tak okouzlující vnitřní svět.

Ve střední pasáži krystalu můžete obdivovat především vysokou vnitřní čistotu. V horní a spodní části krystalu vás pak zase upoutá nejen množství překrásných úkazů jako jsou mlhoviny, inkluze či peříčka, ale také lehce prostupující křemen, který spolu s citrínem vytváří skutečně zajímavou podívanou. Oba minerály se totiž působivě mísí a prolínají, což vypadá opravdu úchvatně.

Po skutečně důkladném prozkoumání pak objevíte i moc hezkou menší barevnou duhu o velikosti cca 5 x 5 milimetrů.

Fantastická a velice vzácná je pak především samotná barva citrínu, která se pyšní sytě žlutým až medově zlatavým odstínem s pozoruhodným kouřovým nádechem.

Pokud se na krystal podíváte na běžném denním světle či ve stínu, kouřové tóny jsou více patrné a citrín působí poněkud tmavším dojmem. Když však kámen prosvítíte či nasvítíte sluníčkem nebo silnější baterkou, rozzáří se úžasným medově žlutým zbarvením a kouřový nádech téměř zmizí.

U tohoto krystalu tedy opravdu záleží na tom, za jakých světelných podmínek si jej prohlížíte, protože rozdíl mezi citrínem na sluníčku nebo naopak ve stínu je zde celkem výrazný.

Tento krystal citrínu sice není úplně dokonalý a navíc je mírně protkaný křemenem, i přes to jde však o neobyčejný kámen z naší země, který si díky jeho naprosto úžasné až kouzelné barvě prostě zamilujete.

Citrín jsme pro vás samozřejmě postupným pootáčením detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o jeho celkovém vzhledu (U vzorku je tedy celkem 13 fotografií). Níže pod popiskem naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy uvádíme také přesný rozměr kamene v milimetrech a jeho váhu v gramech.

 

 

Místo nálezu: Kněževes - Na Františku (Vysočina)

Rok nálezu: 2016

Rozměry: 85 x 47 x 42 mm

Váha: 218 g

 

ČLÁNKY SOUVISEJÍCÍ S TÍMTO KAMENEM :

 

ČESKÉ vs. ZAHRANIČNÍ DRAHÉ KAMENY

Naprostou většinu námi zde nabízených minerálů jsme osobně nalezli (přečtěte si "Náš příběh"), takže vám ručíme za jejich pravost a čistě přírodní a surový původ. Kameny hledáme s láskou a především úctou k přírodě, jen tak si totiž uchovají svoji jedinečnou pozitivní energii, kterou můžou poté předávat dále. Všechny naše minerály pocházejí z České Republiky, protože tyto kameny se tu narodily pro nás a jsou nám svými vibracemi daleko bližší a pro nás tudíš vhodnější než ty zahraniční.

Kameny dovážené ze zahraničí se těží strojně a navíc se velmi často falšují, či uměle upravují, aby se tak dosáhlo jejich lepšího vzhledu. Navíc k vám putují mnohdy i přes půlku planety a projdou tak rukama spousty přeprodejců a obchodníků. Toto všecho může mít samozřejmě negativní vliv na energetické účinky a vlastnosti těchto minerálů.

U nás máte jistotu, že kamínky putují z čisté přírody prakticky rovnou k vám domů.

 

Další nabídku pravých českých citrínů naleznete v naší sekci - PRODEJ CITRÍNŮ, nebo také na našem partnerském webu České krystaly v kategorii - NABÍDKA CITRÍNŮ.

Dostupnost Prodáno
7 200 Kč
Kód produktu 19393
Kategorie Pravý citrín - přírodní kámen z Česka
Položka byla vyprodána...