• 1 z 6
 

Unikátní valounek světle žlutého citrínu s vysokou čistotou a duhovými odlesky - tromlovaný kámen

 

Úžasný vzorek pravého českého citrínu pocházejícího z vyhlášené šutrácké oblasti Kněževes nedaleko Ostrova nad Oslavou (Vysočina).

Jde se o tzv. tromlovaný neboli leštěný citrín, který má tvar luxusního valounku.

Díky tomuto zpracování (tromlování) nemá kamínek žádné ostrné hrany a působí neskutečně hravým a mazlivým dojmem.

Citrínek je celý výborně průsvitný (sluníčkem nebo baterkou) a díky lesklému povrchu lze i výborně nahlédnout dovnitř celého kamene a pozorovat tak jeho pestrý vnitřní svět.

Ten ukrývá především vysokou až drahokamovou čistotu, můžete zde však obdivovat i několik půvabných úkazů v podobě mlhovin, inkluzí nebo peříček. Poměrně snadno lze objevit i překrásné duhové odlesky (barevné duhy). Ty bohužel nejdou fotoaparátem dost dobře zachytit.

Samotná barva citrínu má pak velmi jemně žlutý nádech často označovaný jako "šampaňské". Přesto, že zbarvení je pouze světlejší, i tak kamínek působí velmi příjemným až podmanivým dojmem. Nejvíce pak kvality citrínu samozřejmě vyniknou když je na sluníčku.

Pokud si s kamínky rádi hrajete, tento dokonale ohlazený citrín si jistě zamilujete.

 

Co jsou to vlastně tromlované kameny?

Tromlované nebo též tamblované kameny jsou vlastně leštěné kamínky, které vznikají z původně surových (přírodních) kamenů. Ty se několik dní otáčejí ve speciálních bubnech společně s brusným a později leštícím práškem. Tímto zpracováním (tromlováním) se napodobuje přírodní proces omílání kamínků vodou v potůčkách či řekách. Tromlování dokáže tento přirozený proces značně urychlit a nám tak z nevzhledných surových úlomků kamenů za relativně krátkou dobu vniknou nádherné valounky, které jsou krásné na pohled a velmi příjemné až mazlivé na dotek.

 

Místo nálezu: Kněževes (Vysočina)

Rok nálezu: 2016

Rozměry: 51 x 35 x 34 mm

Váha: 86 g

 

Články související s tímto kamenem :

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

 

Jak se v kamenech hledají barevné duhy?

Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.

————————————————————————————

→ Další české citríny najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních citrínů » zobrazit nabídku «

Dostupnost Prodáno
2 700 Kč
Kód produktu 21939
Kategorie Pravý citrín - přírodní kámen z Česka
Položka byla vyprodána...