• 1 z 16
 

Úžasný krystal temně kouřové záhnědy s částečným žezlovým růstem - Dolní Bory

 

REZERVACE!

Exkluzivní vzorek přírodní záhnědy pocházející z proslaveného šutráckého naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).

Tato záhněda jistě upoutá pozornost nejen začínajících či zkušených sběratelů, ale i lidí zajímajících se o drahé nerosty kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem.

Jde totiž o luxusně vyhlížející krystal, který se může pochlubit velice slušnou délkou 8,5 centimertu.

Tento krystal má navíc krásně zachovalé obvodové stěny i samotnou špičku, která má pouze drobounké kosmetické odření.

Pokud se na záhnědu pozorněji zadíváte, zjistíte, že se navíc pyšní i velice vzácným růstem, ten se odborně označuje jako "Žezlový". (Žezlový růst má přibližně jedna polovina tohoto krystalu).

Žezlové krystaly byly v průběhu svého růstu na nižších úrovních obklopeny okolní (mateční) horninou, která zastavila (omezovala) jejich vývoj. Proto tyto krystaly mohly pokračovat v růstu pouze v jediném místě a to u vrcholu krystalu. Díky tomu vznikl útvar, který má tvar žezla, proto se tedy těmto krystalům říká žezlové.

V přírodě se krystaly s tímto unikátním růstem vyskytují naprosto ojediněle a jsou tedy vyhledávanou sběratelskou raritou.

Špice samotného krystalu však také není obyčejná. Po důkladnějším prozkoumání totiž v jedné pasáži objevíte pozoruhodnou prohlubeň o rozměrech cca 8 x 2 milimetru s hloubkou až jeden centimetr. Jde o tzv. Klíčový vtisk, který pochází od jiného minerálu či okolní mateční horniny.

Záhněda je také prakticky celá skvěle průsvitná sluníčkem nebo baterkou. Díky lesklému povrchu který zde dominuje, tak můžete i poměrně snadno nahlédnout dovnitř krystalu a pozorovat tak jeho bohatý vnitřní svět.

Ten ukrývá množství nejrůznějších úkazů jako jsou mlhoviny, peříčka či inkluze. Těsně pod povrchem pak lze objevit i hezké drobné barevné duhy.

Někteří lidé se do tohoto vnitřního světa kamenů vydrží dívat i dlouhé minuty a nepřestane je fascinovat. Úkazy skryté uvnitř totiž výborně rozvíjí lidskou fantazii a vy tak můžete mít mnohdy pocit, že vidíte například nějáké zvíře či jiný objekt.

Skutečně fantastická je také samotná barva záhnědy, která má úžasný temně kouřový odstín. Při prosvícení krystalu (sluníčkem nebo baterkou) se můžete kochat jak se světlé a tmaší kouřové tóny působivě prolínají a mísí. Záhnědy s tímto jedinečným zbarvením, patří mezi jedny z nejkrásnějších jaké můžete na Vysočině najít.

Z jedné strany je pak krystal pokrytý i slabounkou vrstvičkou přírodního hnědo-oranžového limonitu, který kameni propůjčuje nevšední patinu.

V úplně nejspodnějším úseku krystalu se pak nachází tzv. podložka, neboli podložkový minerál na kterém byl krystal záhnědy původně narostlý. Tuto horninu zde tvoří bílý až nažloutlý albit a typický šedý křemen. Můžete zde však objevit i drobounký černý turmalínek.

Tento obdivuhodný krystal záhnědy má tedy skutečně hodně co nabídnout, především pak slušnou velikost, zachovalý stav, unikátní žezlový růst, zajímavý klíčový vtisk, pestrý vnitřní svět, kouzelnou barvu, pěknou patinu a v neposlední řadě i hezky přirostlé podložkové minerály.

Kámen jsme pro vás samozřejmě detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o jeho celkovém vzhledu. (U vzorku je tedy celkem 16 fotografií). Níže pod popiskem také naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy také uvádíme přesný rozměr kamene v milimetrech a jeho váhu v gramech.

 

Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)

Rok nálezu: 60. - 70. léta

Rozměry: 85 x 35 x 27 mm

Váha: 112 g

 

Významné naleziště drahých kamenů Dolní Bory - Hatě

Tento vzorek záhnědy pochází z velmi starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.

Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.

Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je totiž již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.

Zkušení šutráci, mineralogové a starší sběratelé dobře vědí, že záhnědy z této lokality patří díky své unikátní barvě mezi jedny z nejkrásnějších, které můžete na Vysočině najít. Jak již ale bylo zmíněno výše, sehnat v dnešní době takovou záhnědu je prakticky nemožné.

Pokud se chcete dozvědět více o nalezišti Bory, začtěte se do celého našeho článku - Zobrazit článek

 

Články související s tímto kamenem:

(kliknutím na text níže otevřete daný článek)

————————————————————————————

Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «

Dostupnost Momentálně nedostupné (1 ks)
6 600 Kč
Kód produktu 22035
Kategorie Pravá záhněda - přírodní kámen z Česka