• 1 z 15
 

Větší podložkový vzorek záhnědy sdružující pět různých minerálů

 

Zajímavá ukázka přírodní záhnědy z oblíbené šutrácké lokality Pikárec (Vysočina).

Jedná se o mohutný vzorek vážící téměř tři čtvrtě kilogramu, na kterém můžete obdivovat hned několik významných minerálů typických pro oblast Vysočiny.

Na první pohled jistě každého zaujme krystal záhnědy o rozměrech cca 60 x 35 milimetrů. Ten má z pohledové strany hezky zachovalé obvodové krystalové stěny a u vrcholu tvoří hned dvě pěkné špice. Svojí zadní stranou je krystal záhnědy přirostlý k podložce (tzv. mateční hornině).

Záhněda má příjemnou tmavě hnědou až kouřovou barvu a může se pochlubit lesklým povrchem svých stěn. Díky tomu lze při prosvícení krystalu sluníčkem nebo baterkou lehce nahlédnout do spodní poloviny krystalu a pozorovat tak zajímavý vnitřní svět. Ten ukrývá množství úkazů jako mlhovin, inkluzí či peříček.

Dále můžete na vzorku obdivovat lupenité krystaly muskovitu, též označovaného jako světlá slída. Tyto shluky drobných lesklých lupínků zde můžete najít hned na několika místech, asi nejvíce však vyniknou zarostlé mezi špicemi záhnědy.

Podložka a zároveň tedy největší část kamene je pak tvořena pro Vysočinu typickými minerály a sice křemenem a albitem. Oba tyto nerosty se zde krásně prolínají a mísí. Křemen má běžnou šedou barvu, albit je pak zbarvený do bílého až béžového odstínu.

Po důkladnějším prozkoumání můžete objevit i drobný černý turmalín o velikosti přibližně 10 x 8 milimetrů.

Celkově jde tedy o pozoruhodný kámen z naší země sdružující energetické účinky a vlastnosti hned několika různých minerálů.

 

Místo nálezu: Pikárec (Vysočina)

Rok nálezu: 2019

Rozměry: 110 x 95 x 65 mm

Váha: 709 g

 

ČLÁNKY SOUVISEJÍCÍ S TÍMTO KAMENEM :

 

Další nabídku přírodních českých záhněd naleznete v naší sekci - Prodej záhněd, nebo také na našem partnerském webu České krystaly v kategorii - Nabídka záhněd.

Dostupnost Prodáno
780 Kč
Kód produktu 18916
Kategorie Pravá záhněda - přírodní kámen z Česka
Položka byla vyprodána...