• 1 z 12
 

Větší vzorek malachitu s úžasnou krystalovanou dutinkou

 

Sbírkový kousek pravého českého malachitu ze slavné šutrácké lokality Štěpánov nad Svratkou (Vysočina).

Jedná se o poměrně větší vzorek, na kterém můžete prakticky ze všech stran pozorovat vzácný zelený malachit. Ten se zde nachází v podobě tenkého povlaku či drobných samostatných vějířků.

Můžete tu však obdivovat i jednu luxusní menší dutinku o rozměrech cca 18 x 8 milimetrů, která ukrývá množství jehlicovitých krystalků.

Tuto dutinku (prohlubeň) jsme pro vás skvěle zachytili v detailu na posledních třech fotografiích. Na úplně posledním, nejvíce přiblíženém snímku jsou krásně patné jehlicovité krystalky v zajímavém seskupení.

 

Místo nálezu: Štěpánov nad Svratkou - Borovec

Rok nálezu: 2016

Rozměry: cca 75 x 65 x 40 mm

Váha: 201 g

 

Čištění kamene

Tento vzorek nedoporučujeme dlouze a často namáčet ve vodě. Při čištění jej pouze lehce opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou a nechte důkladně oschnout. Při manipulaci s tímto kamenem buďtě také šetrní, protože při neopatrném zacházení se ze vzorku můžou uvolňovat drobounké kamínky. Nemusíte mít však strach, při opatrném prohlížení v ruce tento vzorek rozhodně nějak nepoškodíte.

 

Malachit a azurit

Malachit a jemu velmi blízký příbuzný azurit jsou asi nejznámějšími ozdobnými kameny. Zelený malachit znali už ve starověkém Egyptě, kde se tento drahý kámen využíval k výrobě různých sošek, amuletů a jiných ozdobných předmětů. Modře zbarvený azurit se nejčastěji používal jako šperkový kámen. Oba tyto minerály se pak hojně využívaly i rozdrcené ve formě prášku a to jako modré barvivo například v malířství.

Oba tyto nerosty vznikají na místech, kde dochází ke zvětrávání mědi a měděných rud. Jedná se tedy vlastně o vedlejší produkt při těžbě ložisek mědi a to ať už jde o těžbu povrchovou či důlní. Horníkům byly proto tyto minerály dobře známé již v nejstarších dobách.

Ve světe se tyto drahé kameny nachází například v Namíbii, Maroku, Číně nebo na Uralu. Celkem hojně se však tyto nerosty vyskytují i u nás a to například v okolí Cínovce, Českého Brodu, Příbrami, Štěpánova nad Svratkou, ale také v oblasti Podkrkonoší. Vzorky z České Republiky sice nedosahují takové velikosti a kvality jako ty zahraniční, tyto kameny jsou nám však daleko bližší, protože pochází z naší přírody.

 

Lokalita Štěpánov nad Svratkou - Borovec

Toto velice známé naleziště nacházející se v oblasti Vysočiny, patří mezi jedno z nejvýznamějších, kde můžete nalézt právě výše zmíněné minerály malachit a azurit. Lokalita s výskytem těchto vzácných drahých kamenů leží konkrétněji nedaleko městyse Štěpánov nad Svatkou a to v blízkém okolí malé osady jménem Borovec.

Jedná se o historickou oblast, kde se již v dávných dobách dolovalo stříbro a měděné rudy. V povědomí toto naleziště bylo již od 12. století, rozsáhlejší průzkumné práce zde však probíhaly až v 18. století a dále v období první světové války, kdy byla celá oblast odborně geologicky prozkoumána a bylo zde provedeno množství průzkumných štol. Ty dostaly různé názvy jako například: Marie Terezie, Učitýlek nebo třeba Boží požehnání.

Nejznámější a nejnadějnější co se týče množství vzácných nerostů byla však štola s název "Mír". Ta byla ražena v letech 1959 - 1963 a její délka byla přibližně 300 metrů. Zajímavostí je, že se zde celkem podařilo objevit až cca 60 druhů minerálů.

Celá zmíněná oblast je mineralogicky velice zajímavá a nadějná. V dnešní době je však bohužel většina této Borovické rudné oblasti oplocena a nachází se zde lesní obora. Některé štoly jsou navíc přírodovědci zcela uzavřené, protože složí jako zimoviště netopýrů. Nejznámější důlní dílo, tedy štola "Mír", která je odedávna hojně navštěvovaná sběrateli, je však stále přístupná, pouze však na vlastní nebezpečí a po předchozí domluvě s majitelem pozemku.

Naleziště stále poskytuje drobné ukázky obou nejhojněji se zde vyskytujících minerálů a to jak malachitu, tak i azuritu, najít zde však kvalitní kousek vyžaduje nejen značné úsilí a trpělivost, ale také dobrou znalost této lokality.

————————————————————————————

→ Další české přírodní malachity najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Dostupnost Prodáno
750 Kč
Kód produktu 20754
Kategorie Malachit - pravý přírodní kámen z Česka
Položka byla vyprodána...