Mastek - účinky, vlastnosti, význam
Mastek neboli-li také klouzek (či talek nebo také steatit) patří mezi jednoklonné minerály. Český název tento kámen získal podle svého na omak mastného povrchu. Vyznačuje se vysokou štěpností, špatnu vodivostí tepla a velkým odporem vůči elektrickému proudu. Se svojí tvrdostí 1 - je nejměkčí na stupnici tvrdosti minerálů. Jeho odrůda krupník (mastek smíchaný s uhličitany a chloridy) je používán jako hrnčířský kámen a z odrůdy steatit byly odpradávna vytvářeny ozdobné předměty. Další známou odrůdou je tuček, jež má o něco vyšší tvrdost - 1,5.
Využití mastku je velmi široké - pro vysokou odolnost a žáruvzdornost se využívá v elektrotechnice, slévárnách a sklárnách. Ve farmaceutickém průmyslu se přidává jemně mletý mastek do tablet a tekutých pudrů. V chemickém odvětví se používá jako plnidlo do různých výrobků (papíru, barev, nátěrů a kosmetiky, dále k ošetření pneumatik ...), široké uplatnění má i ve stavebnictví při výrobě obkladů a desek. Sportovci jej využívají na potírání rukou pro zlepšení úchopu při cvičení na sportovním náčiní nebo při vzpírání.
Spirituální význam
Kámen mastek je doporučován jako vhodný kámen k meditaci - svými účinky uvolňuje a uklidňuje mysl. Jeho pomocí se můžeme též před spánkem odpoutat od napětí mentálního i fyzického a navodit příjemný stav usínání.
Působení a vliv na člověka
Odpradávna lidé využívali účinků tohoto minerálu na látkovou výměnu v těle a na regeneraci orgánů zajišťujících vylučování odpadních látek z organismu.
Znamení zvěrokruhu
Z astrologického hlediska je mastek přiřazen ke znamení:
- Střelec
Čakra - energetické centrum
Tento minerál působí ve 3. čakře - solar plexu a 4. čakře - srdeční - kde rozpouští psychické blokády pocházející z dětství či předešlých inkarnací.
Barva a vzhled
Průsvitný kámen skelného až perleťového lesku, na omak mastný s bílým, světle zeleným až tmavozeleným, nažloutlým, nahnědlým či tmavomodrým zbarvením.
Čištění a nabíjení
Mastek čistíme proudem vlažné vody a nabíjíme při jasném měsíčním světle nebo ve stínu nejlépe na drůze křišťálu.
Výskyt, naleziště a lokality
V České republice jsou známy jen ojedinělé nálezy v Zadním Hutisku a v Sobotíně (Hrubý Jeseník). Na Slovensku se vyskytuje hojně v lokalitách Hnúšťa (Rimavská Sobota), Kokava (Slovenské rudohoří) a Gemerská Poloma (Rožňava). V Evropě se nalézá v Tyrolsku (Rakouko) a Sasku (Německo).
Ve vzdáleném zahraničí se nachází v Turecku, Číně, USA, Kanadě, Rusku ...