Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Kámen verdelit - zelený turmalín - elbait

Zelený turmalín se jmenuje verdelit. Někdy se tento drahokam nazývá také emerald, či emeraldit.

Verdelit - barevný turmalín spadající mezi elbaity

Tento drahý kámen se řadí do skupiny tzv. elbaitů. Slovem „elbait” se označuje jakýkoliv druh barevného turmalínu (např. červený rubelit, zelený verdelit, modrý indigolit atd.). Pojmenování „elbait” je odvozeno od názvu ostrova Elba u italského pobřeží, kde se poprvé barevné turmalíny nalezly.

Elbaity vznikají v tzv. „li-pegmatitech”, nebo-li lithných pegmatitech, tedy oblastí bohatých na prvek lithium. Často je zde doprovází další minerály jako muskovit (světlá slída), lepidolit (fialová slída), albit (druh živce) a další.

Jak poznat zelený turmalín verdelit?

Jak už jeho název napovídá, tak ho poznáte podle jeho typické listově zelené barvy, která může mít celou škálu odstínů, od světle zelené, přes sytě zelenou až po temně zelenou barvu.

Verdelit vytváří sloupcovité, stébelnaté, či jehlicovité krystaly, které jsou nejčastěji trojboké, nebo šestiboké a mají podélné rýhování. Nejvzácnější jsou ty, které jsou na čelní straně tzv. ukončené (jednou, či více plochami - vzácně i nízkými pyramidami). Vyjímečně bývají krystaly i oboustranně ukončené (ukončení jsou na obou koncích kamene).

Na Mohsově stupnici tvrdosti (1 - 10) dosahuje verdelit hodnot 7 - 7,5. Lesk má skelný a vryp bílý. 

Naleziště s výskytem verdelitu v Česku

Nádherné zelené turmalíny verdelity s vysokou až drahokamovou kvalitou se v dřívějších dobách nalezly na Vysočině u vesničky Dobrá Voda (nedaleko Velkého Meziříčí). Další pěkné verdelity pak byly objeveny u obce Rožná (též na Vysočině) a to na dvou přilehlých kopcích jménem Hradisko a Borovina).

Jaké má verdelit využití

Verdelity jsou hojně využívány ve šperkařství (zasazují se do nejrůznějších šperků). Velmi ceněny jsou však také mezi sběrateli minerálů a milovníky drahých kamenů. Jsou vyhledávány i jako investiční drahokamy pro uchování trvalé hodnoty. Oblíbené jsou zvláště mezi spirituálně smýšlejícími lidmi pro jejich významné energetické účinky na člověka.

Pozor na uměle upravované verdelity!

....

Jaké má verdelit energetické účinky?

Ze spirituálního hlediska se verdelitu přisuzuje mnoho pozitivní účinků na člověka.

→ Přečíst si o nich můžete v článku » verdelit a jeho účinky «

Nabídka českých verdelitů

▶ Níže pod textem si můžete prohlédnout naši prodejní nabídku pravých českých verdelitů. Jde o čistě přírodní surové a neopracované verdelity (zelené turmalíny) z nalezišť a lokalit v České republice.

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).