Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Mastek (klouzek, talek, steatit) - přírodní kámen

Kámen mastek má mnoho různých názvů. Často se setkáte s pojmenováním klouzek, nebo talek, či steatit. Český název „mastek” získal tento kámen podle svého na omak mastného povrchuMastek / klouzek / talek / steatit - přírodní kámen, minerál, nerost - co je mastek?

Jak poznat pravý kámen mastek?

Mastek poznáte podle jeho mastného povrchu na omak. Je velmi měkký a lze do něho rýpat nehtem. Většinou bývá průsvitný a má skelný až perleťový lesk. Nejčastěji se objevuje jako lupenitý, šupinatý, někdy i drobně zrnitý až celistvý. Barvu může mít bílou, světle zelenou až tmavozelenou, nažloutlou, nahnědlou, či tmavomodrou. Vryp má bílý a lom nerovný. Odštěpené lupínky jsou pružné, ale při větší deformaci se lámou.

Jaké má mastek využití?

Využití mastku je velmi široké. Pro vysokou odolnost a žáruvzdornost se využívá v elektrotechnice, slévárnách a sklárnách. Ve farmaceutickém průmyslu se přidává jemně mletý mastek do tablet a tekutých pudrů. V chemickém odvětví se používá jako plnidlo do různých výrobků (papíru, barev, nátěrů a kosmetiky, dále k ošetření pneumatik atd.). Široké uplatnění má i ve stavebnictví při výrobě obkladů a desek. Sportovci jej využívají na potírání rukou pro zlepšení úchopu při cvičení na sportovním náčiní nebo při vzpírání.Mastek - kámen / minerál - prodej, cena, kde koupit, nabídka

Jaké vlastnosti a odrůdy má mastek?

Mastek se vyznačuje vysokou štěpností, špatnu vodivostí tepla a velkým odporem vůči elektrickému proudu. Se svojí tvrdostí 1 je nejměkčí na Mohsově stupnici tvrdosti minerálů. Jeho odrůda krupník (mastek smíchaný s uhličitany a chloridy) je používán jako hrnčířský kámen a z odrůdy steatit  byly odpradávna vytvářeny ozdobné předměty. Další známou odrůdou je tuček, jež má o něco vyšší tvrdost (1,5).

Jaké má mastek účinky?

Mastku byly už v dávných dobách přisuzovány energetické účinky působící na člověka. Mastek - naleziště, využití, vlastnosti, tvrdost, zajímavosti

→ Přečtěte si o nich v článku » mastek a jeho účinky «

Kde v Česku najít mastek?

V České republice jsou známy jen ojedinělé nálezy v Zadním Hutisku, v Sobotíně (Hrubý Jeseník) a v Dřínové u Tišnova.

Nabídka mastku na prodej

Níže si můžete prohlédnout naši prodejní nabídku přírodních surových mastků z českých nalezišť.

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem