Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Mastek (klouzek, talek, steatit) - přírodní kámen

Kámen mastek má mnoho různých názvů. Často se setkáte s pojmenováním klouzek, nebo talek, či steatit. Český název „mastek” získal tento kámen podle svého na omak mastného povrchuMastek / klouzek / talek / steatit - přírodní kámen, minerál, nerost - co je mastek?

Jak poznat pravý kámen mastek?

Mastek poznáte podle jeho mastného povrchu na omak. Je velmi měkký a lze do něho rýpat nehtem. Většinou bývá průsvitný a má skelný až perleťový lesk. Nejčastěji se objevuje jako lupenitý, šupinatý, někdy i drobně zrnitý až celistvý. Barvu může mít bílou, světle zelenou až tmavozelenou, nažloutlou, nahnědlou, či tmavomodrou. Vryp má bílý a lom nerovný. Odštěpené lupínky jsou pružné, ale při větší deformaci se lámou.

Jaké má mastek využití?

Využití mastku je velmi široké. Pro vysokou odolnost a žáruvzdornost se využívá v elektrotechnice, slévárnách a sklárnách. Ve farmaceutickém průmyslu se přidává jemně mletý mastek do tablet a tekutých pudrů. V chemickém odvětví se používá jako plnidlo do různých výrobků (papíru, barev, nátěrů a kosmetiky, dále k ošetření pneumatik atd.). Široké uplatnění má i ve stavebnictví při výrobě obkladů a desek. Sportovci jej využívají na potírání rukou pro zlepšení úchopu při cvičení na sportovním náčiní nebo při vzpírání.Mastek - kámen / minerál - prodej, cena, kde koupit, nabídka

Jaké vlastnosti a odrůdy má mastek?

Mastek se vyznačuje vysokou štěpností, špatnu vodivostí tepla a velkým odporem vůči elektrickému proudu. Se svojí tvrdostí 1 je nejměkčí na Mohsově stupnici tvrdosti minerálů. Jeho odrůda krupník (mastek smíchaný s uhličitany a chloridy) je používán jako hrnčířský kámen a z odrůdy steatit  byly odpradávna vytvářeny ozdobné předměty. Další známou odrůdou je tuček, jež má o něco vyšší tvrdost (1,5).

Jaké má mastek účinky?

Mastku byly už v dávných dobách přisuzovány energetické účinky působící na člověka. Mastek - naleziště, využití, vlastnosti, tvrdost, zajímavosti

→ Přečtěte si o nich v článku » mastek a jeho účinky «

Kde v Česku najít mastek?

V České republice jsou známy jen ojedinělé nálezy v Zadním Hutisku, v Sobotíně (Hrubý Jeseník) a v Dřínové u Tišnova.

Nabídka mastku na prodej

Níže si můžete prohlédnout naši prodejní nabídku přírodních surových mastků z českých nalezišť.

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).