Citrín

Kámen citrín z KněževseKámen citrín se v přírodě vyskytuje velmi vzácně a je proto mnohem cennější než záhněda, křišťál, růženin a další odrůdy křemene. V České republice se nachází přírodní citríny pouze na Moravě, konkrétně na Vysočině, a je to zároveň jedinné naleziště citrínů v celé Evropě (mimo Ruska), což přispívá ke vzácnosti těchto drahých kamenů.

Naprostá většina (přes 95%) nabízených a prodávaných citrínů, ať už na internetu, či mineralogických burzách, jsou padělky. Většinou se jedná o jiné kameny (často jde o ametysty), které jsou v pecích za vysokých teplot uměle přeměněny (tzv. "přepáleny") do citrínů. Nejen, že tyto padělky nemají zcela žádnou přírodní energii, ale i jejich zbarvení je nepřirozené žluté až oranžové. Padělají se i samotné špice citrínů, které se uměle brousí do krystalů. Citríny, které zde my nabízíme, jsou všechny 100% pravé, přírodní, surové, bez jakýchkoli úprav. Tyto kameny jsme našli osobně, a tak ručíme za jejich pravost. Některé máme dokonce nafocené, či natočené při jejich nalezení / vykopání, tak jak byly v zemi, či na poli.Moravské citríny z Vysočiny - Kněževes Na Františkutisku

Moravské citríny z Vysočiny jsou ve většině případů jen lehce žluté (říká se, že mají barvu šampaňského), a někdo by si je mohl zaměnit i s křišťálem. Pokud však dáte vedle sebe moravský citrín a bílý křišťál, tak je jasně vidět rozdíl mezi nimi. Ve světě (Madagaskar, Brazílie atd.) se nachází i syté, žlutě zbarvené citríny. U nás na Vysočitě se takto sytě zbarvené citríny našly pouze u vesničky Kněževes, kde se citríny svoji žlutou barvou mohly rovnat i těm ze zahraničí. K dalším významným nalezištím našich citrínů patří okolí vesnic jako např. Suky, Laštovičky, Rousměrov, Sklené nad Oslavou, Bohdalec, Bobrůvka, Radeším a další. Za zmínku ještě stojí, že citríny z Vysočiny mají ve většině případů matný, lehce omletý povrch, a tak jsou i příjemné na omak do ruky. Lesklé citríny s ostrými hranami se u nás našly zcela vyjímečně.

Na závěr ještě zmíním, že citríny, které jsou uvnitř zcela čisté (dokonale průhledné), bez jakýchkoli vad, tak se dají i brousit do krásných fazetových výbrusů, které kameny ještě mnohonásobně zhodnotí. Brousí se však pouze kameny, které nejsou krystaly, protože brousit přírodní krystaly by byla velká škoda. Níže najdete nabídku našich citrínu z Vysočiny, které si můžete zakoupit. Nabídku dle našich možností průběžně doplňujeme, abyste měli z čeho vybírat.

Více najdete v článku Citrín - účinky a vlastnosti. Zjistěte Jak poznat pravý citrín?

 

Stránka 1 z 1 - 17 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 17 položek celkem