Kámen lepidolit - přírodní minerál

Minerál lepidolit patří mezi světlé slídy a jeho název vznikl ze dvou řeckých slov, a to ze slova „lepis”, což v překladu znamená šupina a slova „lithos” označující kámen. Kámen lepidolit - přírodní minerál | Prodej, cena, nabídka

Jak poznat kámen lepidolit?

V přírodě tento minerál tvoří lístkovité, či jemně šupinkaté až celistvé shluky krystalů s perleťovým až skelným leskem a bělavým až narůžovělým vrypem. Lupínky jsou ohebné a elastické. Přírodní lepidolit je také dokonale štěpný. Nejčastější zbarvení surového lepidolitu je růžové až fialové, někdy může být i nazelenalé, bílé, šedé, či červené, ale i modré. Lepidolit je na Mohsově stupnici tvrdosti (1 - 10) na hodnotách 2,5 - 4, a tak je poměrně křehký.

Kde a jak vzniká minerál lepidolit?

Poprvé byl tento nerost objeven a popsán v 18. století na moravském nalezišti Hradisko, které se nachází nedaleko vesnice Rožné na Vysočině.Minerál lepidolit - surový nerost | Lepidolith | Lepidolite krystal

Lepidolit se nachází v žílách lithných pegmatitů (tzv. li-pegmatitů), které obsahují značné množství lithia.

V lithných pegmatitech lepidolit často doprovází i další zajímavé minerály a nerosty. Mezi ty nejvzácnější patří barevné turmalíny - tzv. elbaity. Ty nejznámější z nich jsou tyto tři: růžový až červený turmalín - rubelit, zelený turmalín - verdelit a modrý turmalín - indigolit.

Jaké je využití lepidolitu?

V dřívějších dobách se tento nerost těžil pro průmyslovou výrobu k získávání kovu lithia. V současné době je však dobývání této suroviny z pegmatitů značně nerentabilní.

Hezké vzorky lepidolitů jsou vyhledávány sběrateli minerálů pro svoji estetickou hodnotu.

Výskyt a naleziště v ČR

Lepidolit - drahý kámen, minerál, drahokam, polodrahokamV České republice se nachází na Vysočině v okolí Rožné, Laštoviček, Dobré Vody (u Velkého Meziříčí), Jeclova a Puklic. V jižních Čechách byl objeven nedaleko Nové Vsi u Křemže, Dolních Chrášťan a Lhenic.

Jaké má lepidolit účinky?

Lepidolitu byly už v dávných dobách přisuzovány značné energetické účinky působící na člověka.

→ Přečtěte si o nich v článku » lepidolit a jeho účinky «

Nabídka českého lepidolitu

Níže si můžete prohlédnout prodejní nabídku českých lepidolitů z naši vlasti. Vše jsou přírodní, surové lepidolity z českých nalezišť.

 

Stránka 1 z 1 - 20 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 20 položek celkem