Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Kámen hyalit - skelný opál z Česka (Valeč)

Kámen hyalit získal svůj název z původně řeckého slova „hyalos”, což v překladu znamená sklo. Odkazuje na jeho čirou průhlednou barvu, připomínající právě sklo.Kámen hyalit - skelný opál - minerál, naleziště Valeč - Doupovské hory - prodej, cena, nabídka

Jak poznat hyalit, nebo-li skelný opál?

Kámen hyalit se též nazývá skelný opál, nebo-li také čirý, či bezbarvý opál. Jde o druh opálu s nejvyšší vnitřní čistotou (průzračností).

Minerál hyalit má mastný skelný lesk, proto se označuje jako „skelný opál”. Tvoří zajímavé hroznovité, kulovité, krápníkovité, bublinkovité nebo ledvinité povlaky a shluky čiré barvy (připomíná zmrzlé kapky vody, či ztuhlé průsvitné lepidlo - gel).

Vyskytuje se v puklinách a dutinách vyvřelých hornin čedičového typu a na Mohsově stupnici tvrdosti (1 - 10) dosahuje hyalit hodnoty 5 - 6,5.

Využití hyalitu - skelného opálu

Hezké vzorky hyalitů jsou vyhledávány a ceněny sběrateli minerálů především pro svoji estetickou a sběratelskou hodnotu. Pěkné čiré hyality se používají také do šperků, kde se vkládají především do přívěsků. V poslední době si je též oblíbili spirituálně založení lidé pro svoje významné energetické účinky.

→ Zjistěte jaké má hyalit účinky v článku - » hyalit a jeho účinky «

Skelný opál - hyalit - Valeč - čirý, průsvitný, průzračný opál - přírodní drahý kámen, surový minerál, nerost, polodrahokam, krystalNaleziště a lokality hyalitu v Česku

V České republice se nejkrásnější přírodní hyality našly v lokalitě - Valeč (naleziště v Doupovských horách - okres Karlovy Vary). Zdejší hyality dosahovaly velmi vysoké kvality a řadily se mezi ty nejkránější na světě!

Obzvlášť ceněné a estetické byly z této lokality tzv. - „hyalitové korunky”, které si oblíbili především sběratelé minerálů. Jde o tzv. „náteky” hyalitu do prostoru, kde je jejich konec rozšířen a připomíná právě korunku.  Hyalit zde však vytvářel i různé jiné tvary a to např. krásné menší „bobulky”, nebo tzv. „nátekové masy” apod.

V roce 1992 byla tato lokalita vyhlášena Přírodní mineralogickou památkou a je zákonem chráněna! Sběr a kopání hyalitů zde již tedy není možný.

Pěkné ukázky surových hyalitů nabídla i lokalita - Vícenice (u Třebíče), či známá oblast s výskytem obecných opálu - Kremže, kde hyality tvořily hlavně povlaky.

Nabídka českých hyalitů

▶ Níže si můžete prohlédnout naši prodejní nabídku přírodních českých hyalitů z tuzemských lokalit a nalezišť.

Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).