Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Modrý mramor z Nedvědice (ČR)

Modrý mramor z Nedvědice | Leštěný přírodní kámen | Nedvědický minerál | Mramorový kámen

V polovině 15. století byl v okolí Nedvědice na Vysočině objeven kámen mramor, který byl převážně bílý, místy šedě pruhovaný a ojediněle světle modrý - dnes známý jako nedvědický mramor.

Tento nerost se zde začal těžit v několika menších či větších lomech a opracované mramorové kvádry byly využívány při stavbě hradu Pernštejna a gotického kostela v Doubravníku. Na hradě z něj stavitelé budovali např. římsy, ostění oken a dveří, schodiště a zábradlí. V gotickém kostele pak bylo z tohoto kamene vytvořeno téměř veškeré vnitřní vybavení jako sloupoví, klenby, ostění oken, křtitelnice, kazatelna, dlažba a další. V té době z modrého mramoru začaly být zhotovovány i krásně umělecky zpracované náhrobky bohatých šlechticů z okolí.

Postupem času se stal nedvědický mramor staviteli velmi oblíbeným a prodával se nejen po celé Moravě, ale i v Čechách a ve Vídni. V 17. století již byl stále častěji používaným kamenem k budování náhrobků, křížů a vytváření uměleckých děl.Modrý mramor - drahý kámen - přírodní minerál - surový nerost z Nedvědice rodej | Prodej, cena

Těžba mramoru probíhala v okolí Nedvědice s různou intenzitou až do poloviny minulého století, kdy byl poslední lom uzavřen. Tou dobou již trhy začaly ovládat dovozy levných mramorů z Itálie.

V současné době lze nalézt pozůstatky po dřívější těžbě mramoru na Nedvědicku na různých výchozech, lomech a lůmcích v lese od Dolních Louček až po Štěpánov nad Svratkou. Tyto lokality jsou však dnes již uzavřené a je zde zákaz vstupu.

Vznik mramoru a jeho barevné odrůdy

Mramory vznikaly nejčastěji přeměnou původních vápenců, ojediněle i dolomitů, za přispění vysokých tlaků a teplot v zemské kůře. Většina mramorů je bílá, ale díky příměsím vznikaly i barevné odrůdy tohoto kamene (mramor šedý, modrý, růžový, zelený, hnědý, černý s žilkováním ...).

Využití mramoru v umění a stavitelstvíModrý mramor z Nedvědice - přírodní mramorový kámen | Druhy - bílý, modrý

Již od starověku byl mramor oblíbený nejen umělci, ale i staviteli, protože ho bylo možno opracovávat bronzovými nástroji. Díky své struktuře a rozmanitosti barev zůstal populárním materiálem až do současnosti.

Spirituální účinky mramoru

Mramor byl odedávna vyhledávaným kamenem pro svoje magické účinky na tělo i ducha člověka. Toho si byli lidé dobře vědomi už ve starodávných dobách, a tak mramor používali na spirituální stavby jako byly chrámy, katedrály, kostely, kaple, svatině a modlitebny.

→ Tip: Přečtěte si o spirituálním významu a působení modrého mramoru v články » modrý mramor a jeho účinky «

▶ Modrý mramor z Nedvědice je skutečnou světovou raritou. Modré zbarvení mramoru je zvláštní anomálií a doposud se nepodařil objasnit jeho původ. Dodnes neexistuje žádné uspokojivé vysvětlení jeho vzniku.

Stránka 1 z 1 - 17 položek celkem
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).