Kámen limonit, nebo-li hnědel - přírodní minerál

Název limonit je odvozen z řeckého slova leimons, což označuje bahno nebo bažinu. Jiný název pro limonit je také hnědel.Limonit, nebo-li hnědel - přírodní minerál - český kámen / surový nerost | Co je limonit? | Limonit s křišťálem | Křišťál s limonitem | Prodej, cena

Kde a jak vzniká limonit?

Vznik tohoto minerálu se vztahuje k vodnímu prostředí, a tak je někdy označován jako bahenní ruda. Utváří se z železitých roztoků za přispění mikroorganismů, ale vzniká i v povrchových vrstvách hornin zvětráváním železných rud. Kámen limonit se skládá ze směsi více minerálů a to převážně oxidů a hydroxidů železa (obsahuje 35 - 40% železa).

Kde se limonit vyskytuje a jak ho poznat?

Jeho výskyt je velmi častý a způsobuje rezavé až hnědočerné zabarvení na povrchu různých surových nerostů, minerálů a kamenů. V přírodě vytváří zemité jemnozrnné agregáty (netvoří krystaly).

Kámen limonit (hnědel) - na krystalu záhnědy (křemene) - minerál / nerostJaké je využití limonitu?

Limonit znaly již dávné civilizace. Rozdrcený na prach byl celá staletí používán k barvení textilií. Smíchaný s dalšími přísadami jej také využívali malíři obrazů k výrobě barev okrových odstínů. Ve stavebnictví se používal k větší odolnosti konstrukcí a z minerálů obsažených v limonitu byla také vyráběna průmyslová hnojiva.

Jaké má limonit účinky?

Limonitu jsou také připisovány energetické účinky. Přečtěte si o nich více v článku » limonit a jeho účinky «

Nabídka českého limonitu

▶ Níže pod textem si můžete prohlédnout naši prodejní nabídku českého přírodního limonitu z našich vlastních nálezů z České republiky. Limonit se vyskytuje ve spojení s různými minerály a krystaly. Pokrývá povrchy především záhněd, morionů, křišťálů, ametystů, růženínů, křemenů a černých turmalínů skorylů.

 

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem