Kámen rutil - přírodní surový minerál

Kámen rutil získal svůj název z latinského slova rutilus”, což v překladu znamená červený či načervenalý (rutil se často vyskytuje právě v této barvě). Kámen rutil - přírodní minerál / surový nerost - jeho využití a vznik - prodej, nabídka a cena

Než se odhalilo jeho chemické složení, tak byl tento nerost nesprávně zařazen do skupiny turmalínů.

Rutil je vlastně oxid titaničitý (obsahuje 70 - 90 % titanu), stejně jako minerál anatas a brookit. Od nich se však liší svými vlastnostmi.

Jak poznat kámen rutil?

Rutil se nachází v různých barvách. Může být zlazo-žlutý, žluto-hnědý, červeno-hnědý, rudý, krvavě červený, kovově šedý i stříbrně černý.

Rutil vytváří krátce, či dlouze sloupcovité prizmatické krystaly (valouny), které jsou někdy podélně rýhované a zaoblené. Často tvoří kolénkovitá dvojčata (vzácně i trojčata, či osmerčata). Na Mohsově stupnici tvrdosti (1 - 10) dosahuje hodnoty 6 - 6,5. Rutil - český kámen - naleziště a lokality s výskytem rutilu v ČR - Zvěrotice, Golčův Jeníkov, Soběslav, Čáslav

Má poměrně vysokou hustotu (4,2 g/cm³), a tak je i nápadně těžký. Lom má nerovný až lasturnatý a je docela křehký. Je dokonale štěpný a lesk má kovový, skelný až diamantový. Vryp má šedo-černý, žluto-hnědý až hnědo-červený. Může být průhledný, průsvitný i neprůsvitný.

→ Zajímavost: Syntetický (uměle vyrobený) rutil se označován jako „Titania”, nebo „Diamonite” (nezaměňovat s diamantem). Prodává se jako imitace diamantu.

Jaké jsou odrůdy rutilu?

Kámen rutil má následující dvě odrůdy:

▶ Nigrín - pozná se podle jeho stříbrně černé barvy, kterou mu dodává přítomnosti železa (prohlédnout si ho můžete na fotkách v tomto článku a najdete ho i v nabídce níže na stránce - pokud ho máme skladem). Minerál rutil / rutile - pravý přírodní kámen, drahý nerost, surový krystal - odrůdy rutilu - nigrín, sagenit

Sagenit - jde o tenké žluté jehličkovité krystalky (tzv. inkluze), které bývají vrostlé v křemenech a křišťálech (síťované a mřížkovité srůsty). Říká se mu „Venušiny vlasy”, nebo také „Šípy lásky”.

Jaké má minerál rutil využití?

Kámen rutil je často vyhledávaný jako drahý kámen. Oblíbili si ho nejen sběratelé a milovníci minerálů, ale také šperkaři a zlatníci, kteří ho vkládají do šperků.

Rutil se využívá jako hlavní zdroj titanu (spolu s ilmenitem). Uplatňuje se na výrobu různých odolných slitin (oceli). Dále se používá jako obal elektrod pro obloukové svařování a též v barvivových solárních článcích. Využívá se i jako bílý pigment (tzv. titanová běloba) při výrobě plastů, gumy, jako plnivo v kosmetických přípravcích, a také v keramickém průmyslu. Využívá se i v materiálech určených pro konstrukci letadel a raket. Kámen / minerál - rutil - odrůda nigrín - nerost z Vysočiny z Moravy

Naleziště s výskytem rutilu

Rutil je poměrně odolný a těžký, a tak se nachází v náplavách, dále v křemených žilách, pegmatitech, alpských a hydrotermálních žílách.

U nás v České republice se objevují pěkné valounky a dobře omezené krystaly rutilu (do cca. 5 cm) na polích nedaleko Golčova Jeníkova (jihovýchodně od Čáslavi - Vysočina), Soběslavi (jižně od Tábora), Zvěrotic, a také Ledče nad Sázavou.

Další naleziště rutilu v ČR jsou pak: Věžná (pegmatity), Mirošov (alpská parageneze), Veselý nad Lužnicí, Opatov u Třebíče (aluvia), Jizerská louka a další. Na Slovensku se našel v oblastech - Hronec, Revúca a Rožňava.Rutil - koleno / kolínko - naleziště: Chřenovice, Soběslav, Zvěrotice, Golčův Jeníkov - Vysočina

V zahraničí se vyskytuje v těchto zemích: Madagaskar, Brazílie (odrůda sagenit), Kanada, Ural (svory), Rakousko a Švýcarsko (alpská parageneze), Turecko (aluvia), Francie (plážové sedimenty), Norsko, Virgínie (pegmatit), Austrálie, JAR.

Jaké má rutil účinky?

Ze spirituálního hlediska se rutilu přisuzuje mnoho pozitivní účinků na člověka. Přečíst si o nich můžete v článku » rutil a jeho účinky «

Nabídka přírodních českých rutilů

▶ Níže pod textem si můžete prohlédnout naši prodejní nabídku českých přírodních rutilů z nalezišť a lokalit v České republiky.

 

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem