Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Kámen rutil - přírodní surový minerál

Kámen rutil získal svůj název z latinského slova rutilus”, což v překladu znamená červený či načervenalý (rutil se často vyskytuje právě v této barvě). Kámen rutil - přírodní minerál / surový nerost - jeho využití a vznik - prodej, nabídka a cena

Než se odhalilo jeho chemické složení, tak byl tento nerost nesprávně zařazen do skupiny turmalínů.

Rutil je vlastně oxid titaničitý (obsahuje 70 - 90 % titanu), stejně jako minerál anatas a brookit. Od nich se však liší svými vlastnostmi.

Jak poznat kámen rutil?

Rutil se nachází v různých barvách. Může být zlazo-žlutý, žluto-hnědý, červeno-hnědý, rudý, krvavě červený, kovově šedý i stříbrně černý.

Rutil vytváří krátce, či dlouze sloupcovité prizmatické krystaly (valouny), které jsou někdy podélně rýhované a zaoblené. Často tvoří kolénkovitá dvojčata (vzácně i trojčata, či osmerčata). Na Mohsově stupnici tvrdosti (1 - 10) dosahuje hodnoty 6 - 6,5. Rutil - český kámen - naleziště a lokality s výskytem rutilu v ČR - Zvěrotice, Golčův Jeníkov, Soběslav, Čáslav

Má poměrně vysokou hustotu (4,2 g/cm³), a tak je i nápadně těžký. Lom má nerovný až lasturnatý a je docela křehký. Je dokonale štěpný a lesk má kovový, skelný až diamantový. Vryp má šedo-černý, žluto-hnědý až hnědo-červený. Může být průhledný, průsvitný i neprůsvitný.

→ Zajímavost: Syntetický (uměle vyrobený) rutil se označován jako „Titania”, nebo „Diamonite” (nezaměňovat s diamantem). Prodává se jako imitace diamantu.

Jaké jsou odrůdy rutilu?

Kámen rutil má následující dvě odrůdy:

▶ Nigrín - pozná se podle jeho stříbrně černé barvy, kterou mu dodává přítomnosti železa (prohlédnout si ho můžete na fotkách v tomto článku a najdete ho i v nabídce níže na stránce - pokud ho máme skladem). Minerál rutil / rutile - pravý přírodní kámen, drahý nerost, surový krystal - odrůdy rutilu - nigrín, sagenit

Sagenit - jde o tenké žluté jehličkovité krystalky (tzv. inkluze), které bývají vrostlé v křemenech a křišťálech (síťované a mřížkovité srůsty). Říká se mu „Venušiny vlasy”, nebo také „Šípy lásky”.

Jaké má minerál rutil využití?

Kámen rutil je často vyhledávaný jako drahý kámen. Oblíbili si ho nejen sběratelé a milovníci minerálů, ale také šperkaři a zlatníci, kteří ho vkládají do šperků.

Rutil se využívá jako hlavní zdroj titanu (spolu s ilmenitem). Uplatňuje se na výrobu různých odolných slitin (oceli). Dále se používá jako obal elektrod pro obloukové svařování a též v barvivových solárních článcích. Využívá se i jako bílý pigment (tzv. titanová běloba) při výrobě plastů, gumy, jako plnivo v kosmetických přípravcích, a také v keramickém průmyslu. Využívá se i v materiálech určených pro konstrukci letadel a raket. Kámen / minerál - rutil - odrůda nigrín - nerost z Vysočiny z Moravy

Naleziště s výskytem rutilu

Rutil je poměrně odolný a těžký, a tak se nachází v náplavách, dále v křemených žilách, pegmatitech, alpských a hydrotermálních žílách.

U nás v České republice se objevují pěkné valounky a dobře omezené krystaly rutilu (do cca. 5 cm) na polích nedaleko Golčova Jeníkova (jihovýchodně od Čáslavi - Vysočina), Soběslavi (jižně od Tábora), Zvěrotic, a také Ledče nad Sázavou.

Další naleziště rutilu v ČR jsou pak: Věžná (pegmatity), Mirošov (alpská parageneze), Veselý nad Lužnicí, Opatov u Třebíče (aluvia), Jizerská louka a další. Na Slovensku se našel v oblastech - Hronec, Revúca a Rožňava.Rutil - koleno / kolínko - naleziště: Chřenovice, Soběslav, Zvěrotice, Golčův Jeníkov - Vysočina

V zahraničí se vyskytuje v těchto zemích: Madagaskar, Brazílie (odrůda sagenit), Kanada, Ural (svory), Rakousko a Švýcarsko (alpská parageneze), Turecko (aluvia), Francie (plážové sedimenty), Norsko, Virgínie (pegmatit), Austrálie, JAR.

Jaké má rutil účinky?

Ze spirituálního hlediska se rutilu přisuzuje mnoho pozitivní účinků na člověka. Přečíst si o nich můžete v článku » rutil a jeho účinky «

Nabídka přírodních českých rutilů

▶ Níže pod textem si můžete prohlédnout naši prodejní nabídku českých přírodních rutilů z nalezišť a lokalit v České republiky.

Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).