Naleziště a lokality minerálů

Přehled lokalit a nalezišť drahých kamenů, minerálů, nerostů a polodrahokamů v České republice (ČR). Jedná se především o geologické a mineralogické lokality na Vysočině. Postupně zde pro Vás zveřejňujeme další nová naleziště z Českomoravské vrchoviny a v budoucnu tu přibudou i ostatní lokality z Čech a Moravy.

 

Bobrůvka

Necelých 20 minut jízdy od Velkého Meziříčí (dálnice D1) leží malá vesnička, která se jmenuje Bobrůvka. Stavení zde tvoří kruhovou náves, a tak obec působí velmi malebně. Dominantu tvoří kostel sv. Bartoloměje ze 12. Století. Okolí Bobrůvky patří mezi nejznámější naleziště u nás, jelikož se zde nachází hned několik významných mineralogických lokalit, kde byly nalezeny krásné a vzácné minerály a drahé kameny ... (zobrazit celý článek).

Sklené nad Oslavou

Obec Sklené nad Oslavou se nachází 10 km severovýchodním směrem od Velkého Meziříčí a leží na hlavní železniční trati Brno - Havlíčkův Brod. Katastrálně se obec rozkládá na 650 ha, z čehož 44 % tvoří lesy a v jejím okolí se nachází soustava 12 rybníků. Název obce byl odvozen od zaniklých skelných hutí, které se zde v dávných dobách nacházely. Poblíž obce protéká potok jménem Babačka, na kterém byl zbudován rybník Babák a Babákův mlýn (dnes Kmentův). Tento potok se vlévá do řeky Oslavy, a odtud vznikl přídavek názvu "nad Oslavou" ... (zobrazit celý článek).

Bory

Obec Bory leží asi 10 km severozápadně od Velkého Meziříčí. Vznikla sloučením dvou menších vesniček Horních Borů a Dolních Borů. Územně k nim patří ještě nedaleký Cyrilov. Bory patří mezi nejvýznamější lokality s výskytem pegmatitů v celé České republice. V Dolních Borech v oblasti zvané - Hatě, se nachází bývalý živcový důl, kde se od 50-tých let minulého století těžil draselný živec - ortoklas, který byl cennou keramickou surovinou. V Horních Borech byl v roce 1929 otevřen kamenolom, který se vyznačuje výskytem pegmatitů, v nichž byla nalezena řada vzácných minerálů ... (zobrazit celý článek).

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem