Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Beryl - účinky, vlastnosti, význam

Beryl je šesterečným minerálem, jehož název vznikl z řeckého slova beryllos - jímž byly označovány čisté průhledné modrozelené drahokamy, z nichž se brousily optické čočky sloužící jako dnešní brýle - od toho dnešní název pro brýle.

V židovské kultuře byl považován za tajemný kámen, jež měl u věřících posilovat víru v Boha. Ve starém Řecku jej považovali za ochránce rodinného krbu, neboť měl napomáhat udržovat věrnost v lásce i  v manželství. V pozdějších dobách byl brán jako ochranný kámen na cesty, zvláště po moři.

Z obecného berylu je získáváno berylium, jež slouží pro průmyslovou výrobu lehkých slitin. Barevné odrůdy berylu jsou používány v klenotnictví jako drahé kameny z nichž jsou vybrušovány kabošony a fasetové brusy. Nejznámější odrůdou berylu je zelený smaragd, světlemodrý až zelenomodrý akvamarín, růžový morganit, zlatožlutý heliodor, bezbarvý goshenit a tmavě červený bixbit. Velmi podobným minerálem berylu je apatit - fosfát vytvářející šestiboké zelené krystalky. Špatně se od sebe odlišují (apatit je však oproti berylu měkký).

Působení a vliv na člověka

Odpradávna lidé beryl používali k posilnění slábnoucího zraku. Berylovou vodou omývali oči a jeho oblázky přikládali na víčka. Jeho účinků využívali i k regulaci krevního oběhu, posílení srdce, potlačení menstruačních bolestí, proti nadýmání a potlačování zánětů žaludku a střev. Koupele v berylové vodě aplikovali při léčbě hemoroidů. 

Spirituální význam

Zabraňuje negativním vlivům z okolí proniknout do naší aury, a pokud tato září v jasných barvách, vytváří se kolem našeho těla energetické pole jež v ostatních lidech vyvolává příjemné pocity radosti a optimismu.

Čištění a nabíjení

Beryl čistíme dostatečně dlouhou dobu v misce s vodou, nebo proudem vody. Nabíjíme ve stínu, ale můžeme jej ponechat i kratší dobu na přímém slunci.

Znamení zvěrokruhu

Z astrologického hlediska je tento minerál přiřazen ke znamením:

  • Býka
  • Lva
  • Kozoroha

Čakra - energetické centrum

Obecný beryl posiluje společně se svými drahokamovými odrůdami všechny čakry těla.

Využití, umístění a použití

Barva a vzhled

Neprůhledný až průsvitný minerál s bělošedou, nažloutlou či nazelenalou barvou a skelným leskem. Vzácně s odlesky (efekt kočičího oka).

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice se beryl vyskytuje v okolí Písku a Poběžovic (Jižní Čechy) a dále pak u Maršíkova (Jeseníky).

V zahraničí byl objeven v Německu, Francii, Švédsku, Finsku, na Ukrajině a v Africe (Angola).