Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Chryzopras - účinky, vlastnosti, význam

Chryzopras (chrysopras) patří mezi nejvíce ceněnou zelenou odrůdu chalcedonu.

Název tohoto minerálu vznikl z řeckého slova chryzos - zlato a prasinos - zelený či prasmai - ocenit. V antice sloužil jako talisman proti uhranutí a prokletí, zároveň jej považovali za Venušin kámen, jež představoval nesmírnou až božskou lásku. Od starověku byl používán ve šperkařství, ke  zpracování do valounků, korálků, kamejí a drobných dekorativních předmětů.

Působení a vliv na člověka

Odedávna lidé příčítali zeleně zbarvenému chryzoprasu uklidňující vliv na srdce, snižování krevního tlaku a regulaci krevního oběhu.  Žluto zeleně zbarvený chryzopras měl působit na funkci žláz, povzbuzovat činnost jater a blahodárně působit na zažívací potíže.

V současnosti nám tento kámen připomíná, abychom se uprostřed hektické práce zastavili a poskytli svému tělu nutnou regeneraci nejen fyzickou, ale i duševní.

Spirituální význam

Zelený chryzopras pomáhá otevírat srdce soucitu a laskavosti. S jeho pomocí se stává člověk tolerantnějším vůči druhým a učí se je pochopit a brát takové jací jsou, se všemi jejich nedostatky. Do žluta zbarvené chryzoprasy dodávají sebevědomí a odvahu. Napomáhají k obnově rovnováhy mezi prací a odpočinkem. 

Čištění a nabíjení

Omýváme proudem vlažné vody a nabíjíme pouze ve stínu (na přímém slunci bledne).

Znamení zvěrokruhu

Z astrologického hlediska je tento minerál přiřazen ke znamení:

  • Raka
  • Štíra
  • Střelce
  • Kozoroha
  • Ryb

Čakra - energetické centrum

Energeticky působí žlutozeleně zbarvené druhy chryzoprasu na 3. čakru - pupeční (centrum solar plexu) a zeleně zbarvené chryzoprasy na 4. čakru - srdeční centrum.

Využití, umístění a použití

Barva a vzhled

Průsvitný až neprůsvitný kámen žluto zeleného, jablečně zeleného až modro zeleného zbarvení. Na povrchu se skelným nebo voskovým leskem.

Výskyt, naleziště a lokality

V ČR byl chryzopras objeven v jižních Čechách v okolí Českého Krumlova (Křemže, Bohouškovice, Zlatá Koruna, Drahotín u Poběžovic).

V Evropě jsou známa naleziště v Polsku (Zabkowice, Kozmice) a v Rakousku. Ve světě se vyskytuje v Kazachstánu, Rusku(Ural), Kalifornii, Brazílii a Austrálii.