Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Galenit - účinky, vlastnosti, význam

Galenit nebo také leštěnec olověný či sulfid olovnatý se řadí mezi často se vyskytující minerály. Krystalizuje v krychlové soustavě a jeho nejčastějším tvarem je krychle, méně často osmistěn, nebo spojky krychle a osmistěnu. Hrany krystalů bývají mnohdy zaoblené, takže na první pohled působí dojmem, že jsou tavené. Známé jsou i jeho kostrovité krystaly objevené na hořících haldách v Severních Čechách.

Galenit vzniká na hydrotermálních žílách pronikáním horkých roztoků vody do vnějších vrstev zemské kůry. Často je doprovázen dalšími minerály jako jsou křemen, kalcit, baryt, fluorit, sfalerit a pyrit. Patři mezi nejčastěji se vyskytující rudy s obsahem olova a stříbra.

Mezi zajímavosti patří, že tento minerál byl známý již ve starém Egyptě, kde byl využíván k výrobě tehdy módního černého líčidla na oční linky. Začátkem 20. století začalo být využíváno jeho vodivosti. Krystaly galenitu se staly součástí prvních jednoduchých radiopřijímačů - tzv. krystalek.

Působení a vliv na člověka

Tento kámen lidé využívali ke zklidnění očí namáhaných prudkým světlem. Též věřili v jeho pozitivní účinky na čištění krve a podporu funkce plic a štítné žlázy.

Spirituální význam

Galenit uzemňuje a umožňuje soustředit mysl na dané úkoly a práci. Pomáhá přijímat tvůrčí energii a zvládat náročné situace. Vodivé schopnosti tohoto kamene člověka nalaďují na kanály z jiných dimenzí, čímž se k němu mohou dostávat informace jinak nedostupné. Podporuje vnitřní sílu a sebelásku, takže se člověk stává citově méně zranitelným. Jen ten, kdo dostatečně miluje sám sebe, může být milován i ostatními.

Čištění a nabíjení

Galenit nemáčíme ve vodě, ale pouze otíráme vlhkým ubrouskem a důkladně osušíme. Nabíjíme na nepřímém slunci - ve stínu.

Znamení zvěrokruhu

Astrologicky je tento kámen přiřazen ke znamení:

  • Vodnáře

Čakra - energetické centrum

Z energetického hlediska galenit ovlivňuje 1. základní (kořenovou čakru)

Využití, umístění a použití

Barva a vzhled

Stříbřitě šedý kámen s metalickým leskem - zvláště na štěpných plochách. Plochy krystalů vyskytujících se v přírodě bývají matného vzhledu. Snadno se taví a při štípání se rozpadá a drobné krychličky. Vryp je šedočerně matný.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice byly nalezeny jeho pěkné krystaly v Západních Čechách v okolí Stříbra. Do 90. let minulého století byl těžen galenit s vysokým obsahem olova v Harrachově (Krkonoše). K dalším jeho nalezištím patří okolí Kladna a Staré Vožice. K zajímavostem patří nález jeho kostrovitých krystalů na hořících haldách v okolí Trutnova (Bečkov a Radvanice).