Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Jantar - účinky, vlastnosti, význam

Jantar je zkamenělá pryskyřice stromů z třetihorního období planety Země. Tato pryskyřice tuhla a měnila se v kámen po dobu více než 30 miliónů let a skládá se z různých druhů organické pryskyřice, kyseliny jantarové, éterických olejů a sirovodíku.

Název jantaru je ruského původu a v arabských zemích byl znám jako ambra - slovo pocházející z arabského ambar.

Jantar byl lidmi objeven již v paleolitu, kdy jej začali opracovávat a používat jako amulet, lék, či dokonce jako platidlo. V antice byl přidáván do vonných mastí a jeho účinky byly využívány k potlačení bolesti způsobené záněty nebo revmatismem.

Spirituální význam

Prostřednictvím tohoto minerálu lze nahlédnout do svého podvědomí a odhalit vzpomínky z předešlých životů. Pomoci nich, pak snadněji pochopíte a vědomě porozumíte překážkám v současném žití. Uvědoměním si těchto souvislostí můžete bez obtíží nasměrovat svůj současný život na správnou cestu.

Jantar vám také může dodat odvahu k nastavení hranic ve vztazích s lidmi, kteří využívají a čerpají vaši životní energii. Zároveň si pomocí něj můžete kolem sebe vytvořit ochranný štít před cizími negativními energiemi, které k vám vaše okolí vysílá.

Působení a vliv na člověka

Jantar - zkamenělá pryskyřice jehličnatých stromů třetihor je plný prastaré sluneční energie. Skrze ni můžete prosvětlit a prozářit celý svůj organismus. Již v dávných dobách lidé jantar používali pro jeho pozitivní účinky v oblasti pupeční čakry, kde působil na trávicí systém (žaludek, žlučník, játra, střeva), dále také v oblasti sakrální čakry k potlačení nemocí močového ústrojí. Využívali jeho působení k mírnění revmatismu, dny a zánětů kloubů.

Znamení zvěrokruhu

Z astrologického hlediska je tento minerál přiřazen ke znamení:

  • Blíženci
  • Lev
  • Panna
  • Vodnář

Čakra - energetické centrum

Energeticky jantar žlutých a zlatavých tónů ovlivňuje 3. čakru (pupeční) - centrum solar plexus

Jantar tmavších odstínů (oranžový, načervenalý či hnědý) ovlivňuje 2. čakru (sakrální) - centrum kříže a vitality

Barva a vzhled

Jantar se většinou vyskytuje v různých odstínech žluté, od světlých tónů, přes medovou, zlatou, oranžovou až téměř červenou či hnědou barvu. Vzácněji se nachází černě zbarvený jantar a vyjimečně také modrý a zelený (zbarvení vznikající vlivem elektronů organických molekul, či vlivem fluorescence). Tento průhledný, průsvitný až neprůhledný minerál s matným či mastným povrchem může obsahovat i vrostlice fosilních rostlin a živočichů.

Čištění a nabíjení

Jantar čistíme jen krátce pod proudem vlažné vody a nabíjíme jej pouze ve stínu, pro jeho citlivost na teplo a přímé sluneční záření. Tento kámen je také velmi choulostivý na tělesný pot a kosmetiku, proto by neměl být trvale nošen přímo na těle.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice byla nalezena pouze pryskyřice křídového stáří valchovit - (okolí vesnice Valchov, okr. Blansko) a neudorfit (okolí Nové Vsi u Moravské Třebové)

V zahraničí byl objeven v Německu, Dánsku, Polsku, Litvě, Číně, Kolumbii, Novém Zélandu, Dominikánské republice ...