Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Nefrit - účinky, vlastnosti, význam

Nefrit je drahý kámen patřící do skupiny amfibolů a často bývá zaměňován za  jadeit, který má podobné vlastnosti a účinky. Indiáni nefrit využívali k léčbě ledvinových chorob a též k výrobě šperků a amuletů. V Babylónu a ve staré Číně byl používán při náboženských obřadech. Svůj název získal z řeckého slova nephros - ledvina.

Spirituální význam

Nefrit utlumuje vypjaté emoce, duševní napětí a podrážděnost. Za těžkých okolností pomáhá zachovat vyrovnanou mysl a klid. Vůči ostatním lidem nás vede k jejich toleranci a pochopení, přestože s nimi nesdílíme stejné názory. V zaměstnání nás povzbuzuje k rychlému a správnému rozhodování.

Oblázek nefritu vložený pod polštářem zaručuje klidný a nerušený spánek.

Působení a vliv na člověka

Nefrit se v přírodě vyskytuje častěji než jadeit, není proto tak vzácný, ale jeho vliv na lidský organismus je stejně účinný jako u jadeitu. Již dávnými národy byl využíván k posilování funkce ledvin - odstraňování zánětů a čištění močových cest od písku a kamenů. Nefritovou vodu, která pomáhala proti zácpě a nadýmání, lidé pili před každým jídlem. Kámen byl též přikládán přímo na postižené části těla, aby energeticky působil přímo v místě problému. Přiložený na čakře srdce posiloval jeho funkci, na čakře krku ovlivňoval brzlík.

Znamení zvěrokruhu

Astrologicky je tento kámen přiřazen ke znamení:

  • Raka

Čakra - energetické centrum

Energeticky nefrit ovlivňuje čakry dle svého zbarvení: zelené odstíny působí na 4. čakru (srdeční), žluté odstíny působí na 3. pupeční čakru (solar plexus), namodralé odstíny na 5. čakru hrdla.

Barva a vzhled

Neprůhledný až průsvitný kámen v různých odstínech zelené, zelené  s černými tečkami, bílé, žluté, namodralé, šedé či černé barvy s hedvábným až skelným leskem.

Čištění a nabíjení

Tento kámen čistíme proudem vlažné vody a nabíjet můžem na přímém slunci po celý den.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice nebyl nefrit zatím objeven.

V zahraničí se nachází v Číně, Barmě, na Novém Zélandu, v Austrálii, Rusku (stará do současnosti využívaná naleziště na Sibiři), USA, Kanadě (v nynější době největší naleziště v provincii Britská Kolumbie), Guatemele, Mexiku a Zimbabwe. V Evropě se vyskytuje v Polsku, Švýcarsku a Itálii.