Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Obsidián černý (sopečné sklo) - účinky, vlastnosti, význam

Obsidián je utvářen sopečnou činností, kdy se žhavé magma vylije do chladného prostředí vody. Dochází k jeho rychlému chladnutí a vzniku sklovité struktury horniny. Sopečné plyny deroucí se taveninou vzhůru, jsou jejím rychlým ochlazovaním zakonzervovány na povrchu a vzniká tak stříbřitý lesk obsidiánu.

Obsidián nebo-li také sopečné sklo byl lidmi používán již v době paleolitu a neolitu. Jako kámen s dobrou opracovatelností a ostrým lomem jej využívali k výrobě pracovních nástrojů a zbraní.

Pro indiánské kmeny byl tento minerál kultovním předmětem, který měl zesilovat fyzické schopnosti člověka a bystřit jeho zrak. Své pojmenování získal podle Římana Obsiuse, který jej v Etiopii objevil.

Spirituální význam

Černý obsidián svými účinky působí jako silně uzemňující kámen, slouží k udržení pozornosti a soustředění mysli na vykonávanou činnost. Přispívá k zachování si pozitivního pohledu na okolní svět a pomáhá zahánět černé myšlenky.

Působení a vliv na člověka

Napomáhá k odhodlání obrátit pozornost ke zdravé a vyvážené stravě a umožnit tak tělu zbavovat se toxinů. Zaměřuje pozornost člověka na to co přijímá nejen skrze ústa, ale i skrze svoji duši.

Znamení zvěrokruhu

  • Váhy
  • Štír

Čakra - energetické centrum

Černý obsidián působí zejména na 1. základní čakru (kořenovou) a dále pak na vedlejší čakry nohou

Čištění a nabíjení

Obsidián čistíme proudem vlažné vody, popř. můžem ponechat v misce s vodou spolu s křišťálem, nabíjíme na slunci (pouze ráno a na večer).

Barva a vzhled

Černá. Průsvitný, průhledný až neprůhledný kámen se skelným, často stříbřitým či zlatistým leskem.

Výskyt, nalaziště a lokality

V České republice se nalézá pouze na pravěkých sídlištích ve formě nástrojů nebo jejich zlomků.

V zahraničí byl objeven v USA, Mexiku, Guatemale, Nikaragui, Ekvádoru, Etiopii, Arménii, Japonsku, Rusku, Slovensku a Maďarsku.