Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Perla - účinky, vlastnosti, význam

Perla byla vždy považována za drahokam moře. Její název vznikl z latinského slova perula - hruštička - podle tvaru, který v dřívějších dobách mívala.

Perla vzniká jako malá perleťová kulička uvnitř perlorodky nebo mořské ústřice po vniknutí zrnka písku do schránky mlže. Zde se zrnko začne obalovat perletí a v průběhu jednoho roku či několika let se vytvoří perla. Množství perel vznikajících ve volné přírodě je velmi omezené, a proto byl vyvinut způsob jejich umělého chovu, a to jak sladkovodních, tak i mořských, kdy jsou zrníčka písku do schránek vkládána záměrně. V každé schránce mořské ústřice se může vytvářet pouze jedna perla, proto jsou tyto více ceněny než perly získané z uměle chovaných sladkovodních perlorodek, v nichž může růst více perel najednou.

Perly znali lidé již v dávných civilizacích. Byly objeveny při vykopávkách v Egypě, Mexiku či starém Římě. Podléhají však stárnutí (vysychání) a jejich životnost je 100 - 150 let. Během času se na nich objeví drobné trhlinky a povrch se začně postupně odlupovat, až se perly úplně rozpadnou.

Spirituální význam

Perly mají schopnost zesílít intenzitu karmických příčin a jejich následků. Člověkem vytvářené zlo se mu skrze ně vrací v podobě nemocí či neštěstí. Proto by perly měli nosit jen laskaví, přívětiví a čestní lidé.

Působení a vliv na člověka

Účinky perel jsou na ozdravný proces u člověka omezené. Má se za to, že pozitivně působí na psychosomatické problémy, v centru vitality podporují funkci střev, v hrdelní čakře zklidňují záněty dýchacích cest a v centru čela posilují intuici, mírní bolesti a teploty.

Znamení zvěrokruhu

Astrologicky jsou světlé a barevné pely přiřazeny ke znamení:

  • Blíženců
  • Raka
  • Vah
  • Ryb

černé perly patří ke znamení:

  • Kozoroha

Čakra - energetické centrum

Energeticky perly působí v 2. čakře (vitality), 5. čakře (hrdla) a 6. čakře - (čela - třetího oka)

Barva a vzhled

Perly bývají průsvitné až průhledné s bílou, krémovou, stříbrnou, zlatistou, růžovou, namodralou, nazelenalou, duhovou či černou barvou a perleťovým leskem.

Čištění a nabíjení

Perly jsou pro svoji malou odolnost velmi náročné na údržbu. Vadí jim větší vlhkost i sucho, změny teploty i pot a kosmetické přípravky. Proto perly čistíme proudem vlažné vody, opatrně osušíme a nabíjíme je v noci při měsíčním světle nebo za dne ve stínu.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice se v minulosti vyskytovaly sladkovodní perlorodky na horním toku Vltavy, na Otavě a Blanici. 

V současnosti pochází perly nejčastěji ze sladkovodních chovů v Číně, v Rusku na Sibiři, v USA (povodí Mississippi) a v Japonsku. Mořské vznikají  ve vodách Vietnamu, Tahiti, Japonska, Mexika, Panamy a USA. Z chovů v Austrálii, Barmě a Indonésii pochází velké a barevně zajímavé perly jež jsou vysoce ceněny.