Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Sluneční kámen (Sunstone, Heliolit) - účinky, vlastnosti, význam

Sluneční kámen, nebo-li také sunstone, či heliolit, patří mezi sodnovápenaté živce a je odrůdou oligoklasu. Název získal podle své barvy - vlivem obsažených oxidů železa (zlatožluté až oranžové zbarvení), mědi (žluté až zelené), a třpytu (irizaci), kterou způsobují mikroskopicky jemné vrostlice hematitu.

Ve starém Řecku byl uctíván jako symbol boha slunce Hélia, který přinášel na Zemi  světlo, teplo a život. Často byl nošen i jako talisman -  zajišťující štěstí a projasnění života.

Spirituální význam

Třpytivá záře tohoto kamene posiluje sebevědomí, kterého je zapotřebí k zlepšování kvality vlastního života. Každý by si měl být vědom své ceny a hodnoty, a jednat tak, aby to ostatní lidé vnímali a respektovali. Sluneční kámen umožňuje duchovní růst skrze lásku a mír, vnáší do života duchovní sílu a pomáhá překonávat splíny a negativní emoce. Umožňuje poznání, že štěstí má každý člověk hledat v sobě a neočekávat jeho příchod odněkud zvenčí.

Působení a vliv na člověka

Sluneční kámen měl odpradávna stimulovat nervovou soustavu, chránit před mrtvicí a navozovat klidný a hluboký spánek. V srdeční čakře byl využíván k tlumení astmatických záchvatů a též měl svým hřejivým jasem potlačovat revmatické bolesti. Jeho voda byla užívána jako prevence zužování cév, nízkého tlaku krve a špatného prokrvení periferních oblastí těla.

Znamení zvěrokruhu

Astrologicky jsou tomuto kameni přiřazena znamení:

  • Beran
  • Lev

Čakra - energetické centrum

Z energetického hlediska sluneční kámen ovlivňuje 3. čakru - centrum solar plexu (pupeční čakru)

Barva a vzhled

Neprůhledný až průsvitný kámen zlatožluté, oranžově hnědé, červeně hnědé nebo nazelenalé barvy se skelným povrchem a třpytivým leskem.

Čištění a nabíjení

Sluneční kámen čistíme proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce s vodou. Nabíjíme na přímém slunci několik hodin nebo i po celý den.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice nebyl tento minerál objeven. V zahraničí se nachází v Norsku, Rusku, Indii, USA, Kanadě a na Madagaskaru.

Uměle vyráběný sluneční kámen

Při nákupu slunečního kamene pozorně vybírejte, protože se tento minerál často uměle "vyrábí" chemickou úpravou avanturínu, který tak získá zlatavě třpytivou barvu, ale z energetického hlediska je takto upravený minerál zcela prázdný.