Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Tygří oko - účinky, vlastnosti, význam

Tygří oko patří mezi nejčastěji se vyskytující vláknitou odrůdu křemene. Vzniká zvětráváním podobného, avšak do modra zbarveného kamene sokolího oka. Oba minerály jak tygří, tak i sokolí oko pochází z prapůvodního kamene riebeckitu. Zlatavá barva tygřího oka je dána obsaženými oxidy železa, jako je limonit a goethit.  Optický efekt (kolébavý lesk napodobující oko šelmy) u něj způsobuje obsažený krokydolit, často už částečně přeměněný na limonit . 

Tento minerál byl znám již ve starém Řecku, kde jej považovali za kámen radosti a duševní vyrovnanosti.

Spirituální význam

Zlatavá barva tygřího oka otevírá schopnost pamatovat si sny a využívat jich ke svému duchovnímu růstu. Efekt kolébavého lesku kamene podněcuje představivost a podporuje intuici. Pomocí tohoto minerálu se též můžete snadněji zbavit pocitů žárlivosti a při práci s ním se pokusit vysledovat důvody tohoto stavu. Svoji pozornost zaměřit na zvládání rozjitřených citů a emocí a v případě nutnosti, se nebát nových začátků. Přejte s upřímným srdcem štěstí ostatním a tato energie se k vám vrátí. 

Působení a vliv na člověka

Účinky tygřího oka na fyzické tělo využívali lidé již od pradávna, zvláště pak jeho pozitivní působení na duševní zdraví a vitalitu organismu. V centru solar plexu (okolí pupku) odstraňuje blokády, které zde vznikají a ukládají se, na základě nezpracovaných emocí.  Dále upravuje látkovou výměnu a aktivuje pohybové centrum vegetativního nervového systému.

Znamení zvěrokruhu

Astrologicky je tento kámen přiřazen ke znamením:

  • Blíženci
  • Lev
  • Panna

Čakra - energetické centrum

Tygří oko z energetického hlediska ovlivňuje 3. čakru - centrum solar plexu

Barva a vzhled

Neprůhledný až průsvitný, žlutě, žlutohnědě až zlatavě zbarvený kámen s hedvábným často kolébavým leskem.

Čištění a nabíjení

Tygří oko čistíme pod proudem vlažné vody a nabíjet můžem libovolně dlouho na přímém slunci.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice nebyl tento minerál dosud objeven. V zahraničí se vyskytuje v JAR (pohoří Doorn), Namíbii, Číně, Indii, Myanmaru, Austrálii, Kalifornii a Střední Asii. V Evropě je známo naleziště na Ukrajině (Kryvyj Rih).