Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Avanturín (Aventurín) - účinky, vlastnosti, význam

Kámen avanturín, někdy nazývaný i aventurín, je formou křemene s klasicky stříbřitě zeleným leskem, který způsobují inkluze (příměsi) lupínků fuchsitu (druh slídy). Stříbřitě modrý lesk - vytváří příměsí rutilu nebo turmalínu a žlutozlatý lesk ovlivňují příměsí muskovitu. Vyskytují se i avanturíny s oranžovým až hnědým zbarvením, které je zapřičiněno příměsí hematitu nebo goethitu.

Své jméno získal tento minerál z italského a-ventura (náhodou), podle náhodného objevu umělého avanturínu - křišťálového skla, ve kterém jsou rozptýleny šupinky mědi. Tento umělý avanturín je vyráběn dodnes.

Spirituální význam

Meditace, či jen tiché spočinutí se zeleným avanturínem v ruce, vám napomůže zaměřit se na chvíle spokojenosti a štěstí ve vašem životě. Můžete si tak pro sebe vytvářet stálou pozitivní skutečnost, kterou budete s radostí žít.

Působení a vliv na člověka

Zelený avanturín byl společně s růženínem užíván k odstraňování neduhů nejen v oblasti srdeční čakry, ale ve všech ostatních centrech lidského těla. V kombinaci s malachitem zelený avanturín pomáhal překonat následky negativních emocí (strachu, nervozity, deprese). Tyto emoce vyvolávají poruchy psychosomatické a následně i fyzické, jako jsou migrény, různé záněty, alergie, oslabení imunity... 

Modrý avanturín byl využíván k mírnění a potlačování různých bolestí, vysokých teplot a zánětů a též při potížích dýchacího ústrojí.

Oranžový až červený avanturín sloužil ke zklidnění rozbouřených emocí. Zlatavě žlutý v oblasti solar plexu odstraňoval křeče žaludku a oranžový v centru vitality zmírňoval střevní potíže a podporoval trávení.

Znamení zvěrokruhu

Z astrologického hlediska je tento kámen přiřazen ke znamením:

  • Býk
  • Rak
  • Střelec

Čakra - energetické centrum

Energeticky zelený avanturín ovlivňuje 4. čakru - srdce (srdeční centrum), modrý - 5. čakru - hrdla (centrum komunikace), žlutozlatý - 3. čakru - pupeční (centrum solar plexu), oranžový - 2. čakru (centrum kříže a vitality)

Barva a vzhled

Neprůhledný či průsvitný kámen se smolným až skelným leskem s typickou třpytivostí, způsobenou odlesky slíd, které jej prorůstají (někdy současně s pyritem).

Čištění a nabíjení

Všechny barevné odrůdy avanturínu čistíme proudem vody nebo v misce s vodou společně s křišťálem. Nabíjet můžeme po delší dobu na přímém slunečním světle.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice nebyl tento minerál v drahokamové kvalitě dosud objeven. V zahraničí se většina zelených a modrozelených avanturínů vyskytuje v Indii. Dále  jsou známá naleziště v Brazílii, Kolumbii, Tanzanii, Zimbabwe a Rakousko. Smetanové až šedé a oranžově zbarvené avanturíny byly objeveny v Chile, Španělsku a Rusku.