Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Bobrůvka

Vyhledávané minieralogické naleziště drahých kamenů, minerálů a nerostů na Vysočině.

Obec Bobrůvka

Necelých 20 minut jízdy od Velkého Meziříčí (dálnice D1) leží malá vesnička, která se jmenuje Bobrůvka. Stavení zde tvoří kruhovou náves, a tak obec působí velmi malebně. Dominantu tvoří kostel sv. Bartoloměje ze 12. Století. Okolí Bobrůvky patří mezi nejznámější naleziště u nás, jelikož se zde nachází hned několik významných mineralogických lokalit, kde byly nalezeny krásné a vzácné minerály a drahé kameny.

Vrch Houperk (Ouperek)

Nejvýznamějším nalezištěm v blízkosti Bobrůvky je kopec Houperk (nebo také Houperek) s výškou 562 metrů nad mořem, který se rozkládá severovýchodně nad obcí a je obhospodařován zemědělci. Část tohoto kopce (blíže směrem k vesnici) byla v roce 1978 vyhlášena přírodní památkou a jedná se o státem chráněné uzemí, které zaujímá zhruba 13 hektarů. Tato část vrchu je nazvaná jako Ouperek (někde uváděno i jako Ouperk). V této oblasti se nacházely pegmatitové žíly, ve kterých byly objeveny dutiny s krystaly záhněd. Největší dosahovaly velikosti až 25 cm.

Záhnědy z této oblasti vytvářely vysoce lesklé hypoparalelní srostlice s ostrými hranami, které jsou také známé jako elestiální, nebo-li skeletové krystaly. Také zde byly nalezeny volné krystaly drahokamových záhněd, citínů a křišťálů vysoké kvality. Mezi další zde nalezené nerosty patřily moriony (černé záhnědy), černé turmalíny skoryly, muskovity, biotity, albity, apatity, draselné živce, a také vzácné minerály jako jsou brookit a anatas.

Protože je tato lokalita známa již od 19. století, a v posledních 20-ti letech byla internzivní sběratelskou činností značně vyčerpána, je dnes šance na nalezení pěkného minerálu velmi malá. Přesto je v současné době tento kopec hojně navštěvován sběrateli, kteří se na poli pokoušejí najít poslední drahé kameny, které unikly pozornosti předchozích hledačů. Mnohdy jsou v rozporu se zákonem, protože Ouperek je státem chráněné území a sběr minerálů je zde zakázán!

Oblast Lindy

V posledních několika letech se dostalo do povědomí širší veřejnosti místo na opačné straně vesnice, které místní nazývají Lindy. Tato oblast je v současnosti značně zpropagována, a je tedy i hojně navštěvována, nejen dlouholetými sběrateli, ale také lidmi, kteří s hledáním drahých kamenů teprve začínají.

Velký zájem způsobil, že i tato lokalita je značně vysbíraná a šance na pěkný nález je minimální. Avšak s trochou štěstí je zde možné nalézt přírodou opracovaný (omletý) drahý kámen, ať už se jedná o citrín, křišťál, či záhnědu. Na dotek působí velmi příjemným a hebkým dojmem, a díky svému sametovému povrchu nejen zajímavě vypadají, ale jsou i velice „mazlivé“.

Okolní pole

Nalezišť s výskytem drahých kamenů je kolem Bobrůvky mnohem více, než jen ty výše zmíněné. Monoho krásných minerálů pochází i z ostatních polí kolem vesničky. Tato místa však nenabízí tak hojnou koncentraci nerostů jako ty nejslavnější oblasti. Zásluhou dlouholetého sběru jsou však i tato naleziště značně vyčerpaná a najít nové dosud nedotčené místo je velmi obtížné.

Krásy přírody

Přírodu kolem Bobrůvky netvoří jenom pole, ale i četné rybníky, rozkvětlé louky a krásné hluboké lesy.

V nich se severozápadně od Bobrůvky, nedaleko výše zmíněné oblasti Lindy, ukrývá odhadem 180 mravenišť nejrůznějších velikostí s 60-ti miliony mravenců. Jedná se u nás o nejunikátnější lokalitu, kde se vyskytuje chráněný mravenec pospolitý. Toto území je volně přístupné veřejnosti po výletní stezce, která je značena přímo z vesničky. Na informačním panelu na okraji lesa si mohou turisté přečíst zajímavosti o životě těchto mravenců.

Výlet do malebné krajiny kolem Bobrůvky je krásným zážitkem, i když se člověku nepodaří najít svůj „vysněný“ drahý kámen.

 

Veškerý obsah na tomto webu je chráněn autorskými právy a bez souhlasu majitele stránek je přísně zakázáno jeho šíření a kopírování.