Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Granát - účinky, vlastnosti, význam

Granát je souhrný název pro 12 samostatných různě barevných minerálů, jež krystalizují v krychlové soustavě. Mezi nejznámější patří almandin (fialovočervený), dále pak andradit (hnědočervený či zelený), démantoid (zelený), melanit (černý), grosulár (bezbarvý, hnědý, žlurozelený, růžový), hessonit (hnědý až oranžově červený), tsavorit (smaragdově zelený), pyrop (červený), rhodolit (fialovočervený, růžový), spessartin (žlutý, oranžový, červenohnědý, hnědý), uvarovit (smaragdově zelený).

Jako nejkrásnější je uváděn český granát - pyrop - minerál barvy holubí krve, který byl ve středověku používán jako amulet chránící proti uhranutí a také byla tomuto kameni přisuzována magická moc k získání lásky.

Název granátu je odvozen od latinského slova granum - zrno (vzhled červeného granátu připomínal zrnko granátového jablka).

Spirituální význam

Granát, zvláště pak pyrop, je kamenem vášně a sexuální vitality, a lze pomocí něj zlepšit kvalitu milostného života. V člověku aktivuje energii kundalini - mohutnou dřímající sílu, která v sobě ukrývá veškerý lidský potenciál. Jelikož je tento kámen opravdu silný, měli bychom s ním pracovat s velkou opatrností a nepoužívat jej ve chvílích podráždění a vzteku. S granátem je dobré pracovat, pokud potřebujete sdělit svůj názor a vymezit si svůj prostor.

Působení a vliv na člověka

Odpradávna lidé věřili v povzbuzující účinky červených druhů granátů na organismus, zejména na činnost srdce, krevní oběh, a tvorbu červených krvinek. Též byly používány při léčbě neplodnosti způsobené psychickými blokádami. Pomocí masáže valounkem tohoto kamene zmírňovali revmatické bolesti. Granátovou vodou posilovali játra a slezinu a též pomocí ní hojili záněty kůže.

Granáty zelených odstínů napomáhaly k překonávání smutku a melancholie. Jejich voda sloužila k regeneraci sliznic a k osvěžení unavené pleti, vnitřně pak byla užívána k očistě jater. Zelený grosulár podporoval tvorbu a růst kostí a byl využíván proti osteoporóze.

Znamení zvěrokruhu

Kámen granát je z astrologického hlediska přiřazen ke znamení:

  • Beran
  • Lev
  • Štír

Čakra - energetické centrum

Granát s červenými odstíny energeticky působí na 1. čakru - kořenovou (základní centrum) a zeleně zbarvené granáty působí na 4. čakru - lásky a harmonie (srdeční centrum). Černý melanit působí na čakry rukou.

Barva a vzhled

Neprůhledný až průhledný kámen s matným, smolným až skelným leskem, vyskytující se ve všech barevných odstínech kromě modré.

Čištění a nabíjení

Granáty čistíme pod proudem vlažné vody a nabíjíme dostatečně dlouho na přímém slunci.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice se nachází almandin - v okolí Přibyslavi, Zbyslavi a Starkoče na Čáslavsku a na Granátové skále u Tábora. Andradit byl objeven u Malešova a Vlastějovic, melanit - Mariánská hora, vrch Tachov u Doks, grosulár v okolí Věchnova, hessonit u Žulové a Vápenné v Jeseníkách, pyrop u Podsedic na Třebenicku a v Podkrkonoší, spessartin u Poběžovic na Domažlicku a u Chvaletic.

V zahraničí se granáty vyskytují v různých barevných variacích  v JAR, Rusku, USA, Brazílii, Argentině, Austrálii, Tanzanii, Zairu, Zimbabwe, Nigérii, Madagaskaru, Keni, na Srí Lance, v Indii, Pákistánu, Mongolsku, Rakousku, Německu a Itálii.

#produkty#/almandin/