Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Jadeit - účinky, vlastnosti, význam

Název tento minerál získal ze španělského piedras de ijada - bederní kámen, který staré indiánské kmeny využívali k léčbě ledvin. Výraz "jade" zastřešuje dva rozdílné kameny - jadeit a nefrit. Vzhledově velmi podobné, ale chemicky zcela odlišné minerály.

Již v dávných dobách byl uctíván na Dálném východě jako symbol zklidnění a míru. Ve staré Číně jej pokládali za znamení moudrosti, spravedlnosti, milosrdenství, skromnosti a odvahy. Egypťané ho považovali za kámen lásky, vyrovnanosti a harmonie.

Spirituální význam

Paleta zelených odstínů jadeitu podporuje pozitivní emoce v srdeční čakře. Rozvíjí lásku, ohleduplnost a laskavost vůči bližním i vůči  sobě. Prohlubuje meditaci a rozjímání, tiší roztěkané myšlenky, podporuje vnitřní pohodu a klid.

Žluté jadeity přiložené na solar plexus zklidňují a uvolňují psychické i fyzické napětí po náročném pracovním dni.

Velmi vzácné jemně fialové jadeity přiložené v čakře třetího oka, mohou sloužit k vizualizaci myšlenek a nových nápadů, tak aby se do našeho života dostavil jejich pozitivní efekt a došlo k jejich realizaci.

Jadeity černé barvy byly pokládány za kameny černé magie a tudíž  jim bylo přikládáno temné a nepříznivé poslání.

Působení a vliv na člověka

Američtí Indiáni uctívali jadeit jako bederní kámen a používali jej k hojení ledvin a močových cest. Jemné vibrace tohoto kamene však využívali lidé po celém světě, věřili v jeho posilující efekt na celý nervový a imunitní systém. Podporu funkce ledvin, jater, sleziny a srdce. Užívali jej k léčbě močových cest (uvolňování písku a kamenů). Jadeit žluté barvy pomáhal tlumit bolesti křečových žil a hemoroidů, působil proti otokům a zácpě zvláště u těhotných žen a tišil bolesti při porodu. Jemně fialový pak působil na nespavost a silné bolesti hlavy. Zároveň byl využíván v těch částech těla, kde ostatní druhy jadeitu selhávaly.

Znamení zvěrokruhu

Z astrologického hlediska je tento kámen přiřazen ke znamení:

  • Rak
  • Váhy
  • Ryby

Čakra - energetické centrum

Energeticky jadeit ovlivňuje energetická centra podle svého zbarvení. Žlutý - 3. čakru (solar plexus), zelené odstíny - 4. čakru (srdeční centrum), světle fialový - 6. čakru (třetí oko) a 7. čakru (centrum temene)

Barva a vzhled

Neprůhledný až průsvitný tmavě zelený, zelenočerný, smaragdově zelený, bílý, žlutý, hnědý, šedočerný nebo lehce fialový kámen s mastným až skelným leskem.

Čištění a nabíjení

Čistíme proudem vlažné vody nebo v misce s vodou. Nabíjet jej můžeme na přímém slunci, kromě fialového jadeitu, který nabíjíme pouze ve stínu a to po delší dobu.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice nebyl tento minerál objeven.

V zahraničí se vyskytuje v mnoha zemích, zvláště pak v Barmě, Číně, Indii, Japonsku, Austrálii, Nové Guinei, Novém Zélandu, USA, Guatemele, Mexiku, Kolumbii a Rusku. V Evropě se nachází v Itálii, Francii a Švýcarsku.