Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Korund - účinky, vlastnosti, význam

Korund je druhým nejtvrdším minerálem na Mohsonově stupnici tvrdosti ( tvrdost 9). Jedná se o křehký a neštěpný minerál pod chemickým názvem oxid hlinitý. Vzniká v pegmatitech bohatých na hliník a chudých na křemík.

Jeho odrůdami jsou:

Safíry - většinou modře zbarvené korundy (modré zbarvení je dáno přítomností titanu a železa,) ve šperkařství jsou jako safíry označovány i jinak zbarvené drahokamové odrůdy korundu - fialové, zelené či žluté.

Rubíny - červené až červeno fialové drahokamové odrůdy korudu (zbarvení způsobuje obsažený chrom).

Leukosafíry - drahokamové korundy bez příměsí - bezbarvé a čiré.

Smirek - přírodní velmi tvrdá hornina s tmavě šedou až černou barvou, jejíž hlavní složku tvoří korund. Používá se jako brusivo na výrobu smirkových papírů, k výrobě brousících past a jako přísada do asfaltu pro zvýšení adheze povrchu vozovek.

V současnosti se pro potřeby průmyslu vyrábí syntetický korund, přetavením oxidu hlinitého v elektrických pecích a výsledný produkt se nazývá elektrokorund. Je důležitým materiálem pro povrchové úpravy, využívá se jako abrazivum při tryskání, k výrobě brusných kotoučů, hořáků sodíkových výbojek, ložisek do různých přístrojů ... Syntetické krystaly korundu (rubínu) jsou součástí optických přístrojů a laserů.

Barva a vzhled

Obecný korund je málo průhledný až neprůhledný šedý, modrošedý až téměř černý nerost.

Výskyt, naleziště a lokality

V ČR bylo objeveno naleziště safírů - Jizerská louka u Kořenova (okr. Jablonec nad Nisou), obecný korund se nachází v podobě krystalů v okolí Pokojovic (okr. Třebíč) a Hazlova - U cihelny (okr. Cheb). Nálezy v podobě zrn  - Čejov u Humpolce. Na Slovensku se nachází v lokalitě Vechec.

Ve světě se vyskytuje v Rusku (Ural, Jakutsko), na Srí Lance a v Indii.