Obsidián

Obsidián je utvářen sopečnou činností, kdy se žhavé magma vylije do chladného prostředí vody. Dochází k jeho rychlému chladnutí a vzniku sklovité struktury horniny. Sopečné plyny deroucí se taveninou vzhůru, jsou jejím rychlým ochlazovaním zakonzervovány na povrchu a vzniká tak stříbřitý lesk obsidiánu.

Obsidián nebo-li také sopečné sklo byl lidmi používán již v době paleolitu a neolitu. Jako kámen s dobrou opracovatelností a ostrým lomem jej využívali k výrobě pracovních nástrojů a zbraní. Pro indiánské kmeny byl tento minerál kultovním předmětem, který měl zesilovat fyzické schopnosti člověka a bystřit jeho zrak. Své pojmenování získal podle Římana Obsiuse, který jej v Etiopii objevil.

Spirituální význam - černý obsidián

Černý obsidián svými účinky působí jako silně uzemňující kámen, slouží k udržení pozornosti a soustředění mysli na vykonávanou činnost. Přispívá k zachování si pozitivního pohledu na okolní svět a pomáhá zahánět černé myšlenky.

Spirituální význam - duhový obsidián

Duhový obsidián využijte při meditaci (položen na třetím oku) umožňuje přemýšlet o sobě, o svém jednání a jeho důvodech. Pomocí tohoto kamene můžete také posílit svoji intuici a díky ní později předcházet nepříznivým událostem a okolnostem svého života. Zároveň podpoří vaši vůli k překonávání škodlivých návyků na alkohol či tabák.

Spirituální význam - vločkový obsidián

Dodává člověku sebedůvěru a odvahu při překonávání náročných životních zkušeností. Pomáhá pochopit různá "zaškobrtnutí" a poučit se z nich pro příště. Umožňuje zesílení duchovního prožitku nejen při meditaci, ale i při provozování jógy nebo práci se sny.

Spirituální význam - zlatý obsidián

Tento kámen napomáhá k odstranění negativity z energetického pole člověka a tak jej chránit před nežádoucími entitami.

Spirituální význam - mahagonový obsidián

Obsidián nezbytný ke zkouškám. Napomáhá ke koncentraci, soustředění a logickému přemýšlení, zároveň potlačuje strach a trému.

Spirituální význam - "slzy Apačů" (průsvitný černý obsidián)

Uvádí do činnosti a povzbuzuje intuici a jasnozřivost. Poskytuje včasné varovaní před následky neúspěchů a nehod. Zmírňuje depresivní stavy a podněcuje pozitivní přístup k životu.

Působení a vliv na člověka - černý obsidián

Napomáhá k odhodlání obrátit pozornost ke zdravé a vyvážené stravě a umožnit tak tělu zbavovat se toxinů. Zaměřuje pozornost člověka na to co přijímá nejen skrze ústa, ale i skrze svoji duši.

Působení a vliv na člověka - duhový obsidián

Duhový obsidián byl vždy využíván na celou řadu zdravotních obtíží. Harmonizoval nervovou soustavu, činnost všech orgánů a žláz a jejich vzájemnou součinnost. Pomáhal aktivovat obranyschopnost organismu a nastartovat ozdravné procesy v těle.

Působení a vliv na člověka - vločkový obsidián

Tento kámen byl používán k prevenci virových nákaz, k podpoře výměny látkové v těle a obnově buněk. Vyhledáván byl též ženami ke zmírnění menstruačních bolestí, komplikací při porodu a během šestinedělí.

Působení a vliv na člověka - zlatý obsidián

Účinků zlatavého třpytu tohoto obsidiánu lidé využívaly ke zmírnění psychosomatických onemocnění, neuróz a psychických poruch.

Působení a vliv na člověka - mahagonový obsidián

Tomuto kameni byly připisovány pozitivní účinky při odstraňování zánětů a alergií. Měl chránit trávicí systém a potlačovat žaludeční nevolnosti.

Působení a vliv na člověka - slzy Apačů

Byl pokládán na pupeční čakru ke zmírnění stresu a následně potlačení poruch v této oblasti stresem vznikajících. Používal se též k léčení pleti a její ochraně před zevními vlivy.

Znamení zvěrokruhu:    

černý obsidián

  • Váhy
  • Štír

duhový obsidián

  • Ryby

vločkový obsidián

  • Štír

zlatý obsidián

  • Štír
  • Ryby

Čakra - energetické centrum

Černý obsidián působí zejména na 1. základní čakru (kořenovou) a dále pak na vedlejší čakry nohou

Duhový obsidián lze použít na všechny čakry

Vločkový obsidián působí na 1. základní čakru (kořenovou)  na 7. korunní čakru

Zlatý obsidián ovlivňuje 1. základní čakru (kořenovou), 2. sakrální čakru a 3. čakru solar plexu

Čištění a nabíjení

Obsidián čistíme proudem vlažné vody, popř. můžem ponechat v misce s vodou spolu s křišťálem, nabíjíme na slunci (pouze ráno a na večer). Duhový obsidián nabíjíme při svitu měsíce nejlépe za úplňku.

Barva a vzhled

Černá, šedá, mahagonová, stříbřitá, zlatistá, namodralá, nazelenalá, s bílými krystalky cristobalitu (vločkový), duhová. (Zbarvení dle druhu příměsi). Průsvitný, průhledný až neprůhledný kámen se skelným, často stříbřitým či zlatistým leskem.

Výskyt, nalaziště a lokality

V České republice se nalézá pouze na pravěkých sídlištích ve formě nástrojů nebo jejich zlomků.

V zahraničí byl objeven v USA, Mexiku, Guatemale, Nikaragui, Ekvádoru, Etiopii, Arménii, Japonsku, Rusku, Slovensku a Maďarsku.