Pyrit - účinky, vlastnosti a význam

Kámen pyrit patří k nejrozšířenějším minerálům na naší planetě. Jeho název vznikl z řeckého slova "pyrités" (jiskření), neboť při křesání sršel jiskry. Této jeho vlastnosti bylo využíváno při výrobě křesadel. Ve starověku se stal i velmi oblíbeným kamenem do šperků, protože broušením se jeho zlatavý lesk ještě zvyšoval. 

Působení a vliv na člověka

Už ve starověku lidé věřili v jeho účinky a silnou moc. Byl používán nejen jako amulet, ale i jako ozdoba ve formě různých šperků, aby posílil zejména čakru hrdla a pomáhal potlačit strachy, obavy a úzkostné stavy. Dále pak čakru solar plexu, kde měl za úkol ochránit člověka před účinky černé magie. Hojně byl využíván i k potlačení chronických bolestí, pročištění dýchacích cest a podpoře krevního oběhu.

Spirituální význam

Pyrit je vhodným kamenem k meditaci. Jeho zlatavý třpyt člověka propojuje se slunečním svitem a stává se tak nositelem pozitivní energie.

Čištění a nabíjení

Pyrit nečistíme vodou, ale raději zvolíme vykuřovadlo či plamen svíčky. Kámen můžem energeticky vyčistit i tak, že na něj zaměříme své vědomí a vyslovenu prosbou o jeho očistu jej zbavíme nánosů negativních energií. Pyrit nabíjíme ve stínu nebo při měsíčním světle.

Znamení zvěrokruhu

Z astrologického hlediska je pyrit přiřazen těmto znamením:

  • Kozoroh, Lev

Využití, umístění a použití

  • kámen lze nosit kdekoliv na těle
  • pro klidný spánek umístit poblíž hlavy
  • při bolesti položit na postižené místo na těle
  • při nervozitě a stresu se doporučuje držet v každé ruce jeden pyrit a setrvat chvíli v klidu
  • pro harmonizaci místnosti lze kámen umístit kamkoliv v prostoru místnosti

Čakra - energetické centrum

Pyrit podporuje aktivaci solar plexu a hrdelní čakry.

Barva a vzhled

Kovově žlutý až zlatavý minerál lidově nazývaný též jako "kočíčí zlato", na kterém se někdy může vyskytovat i lehký nazelenalý povlak. 

Krystalizuje nejčastěji do tvaru krychle, ale vykytuje se i ve formě osmistěnů či dvanáctistěnů. Může dokonce tvořit i agregáty a nebo jen povlaky. V čisté podobě se v přírodě vyskytuje vzácně, častěji bývá v kombinaci s jinými minerály jako je např. černý turmalín skoryl.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice se nachází v okoli Chvaletic u Kolína, Kutné Hory, Příbrami a v Krušných horách.

V zahraničí se nerost pyrit vyskytuje ve Švédsku, Španělsku, USA, Peru, na ostrově Elba, v Itálii, Rusku, Německu. Útvary ve tvaru disku byly objeveny v USA.

Nabídka českého pyritu

Pokud toužíte po českém pyritu, tak mrkněte do naší prodejní sekce - » kámen pyrit «.

 

Upozornění: Veškeré zde uvedené informace o léčivých účincích a vlastnostech drahých kamenů, minerálů a krystalů, uvádíme pouze jako všeobecně známé sdělení získané z internetu, knih a další literatury, kde každý autor uvádí, že nenese zodpovědnost za jím publikované texty. Drahé a léčivé kameny neslouží jako náhrada moderní medicíny, a proto v případě jakéhokoli onemocnění vždy vyhledejte lékaře. Působení drahých a léčivých kamenů využívejte vždy pouze jen jako doplněk klasické léčby.

Skutečné účinky drahých a léčivých kamenů vznikají na základě pozitivní myšlenky člověka.

 

Copyright ©: Obsah článku je chráněn autorskými právy a bez souhlasu majitele stránek je přísně zakázáno jeho šíření a kopírování!