Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Rubín - účinky, vlastnosti, význam

Kámen rubín je červenou odrůdou minerálu korundu (oxidu hlinitého), jehož název vznikl z latinského slova rubeus - červený. Již v pradávných dobách lidé rubínu přisuzovali kouzelnou moc a považovali jej za kámen života, jež měl chránit tělo před nákazou morem a duši před uchvácením peklem. Nejvíce ceněné byly kameny barvy "holubí krve" - jasně rudé. Krystaly rubínu přikládali na kořenovou čakru, nebo oblast srdce a nosili jej i v podobě různých přívěsků. Rubín nekoliduje s ostatními minerály a jejich vliv na organismus dokonce posiluje.

Spirituální význam

Rubín podporuje chuť do života a dokáže povzbudit k akci, jestliže je k žití přistupováno netečně a bez nadšení. Tento kámen by však člověk neměl používat, pokud je ovládán zklamáním, rozčilením či vztekem. Vždy by se měl nejprve zcela uklidnit a vyčkat, až emoce odezní a jeho mysl bude vyrovnaná.

Působení a vliv na člověka

Již dávné civilizace věřili v účinky rubínu na srdeční činnost, funkci jater, sleziny a produkci krve, jeho vliv na chudokrevnost, silnou menstruaci a vyrovnávání kolísavého a nízkého tlaku krve.

Znamení zvěrokruhu

Z astrologického hlediska je rubín přiřazen ke znamení:

  • Beran
  • Lev

Čakra - energetické centrum

Energeticky tento kámen ovlivňuje 1. základní čakru - kořenovou

(z části působí i na oblast srdce)

Barva a vzhled

Rubín se nachází v různých tónech červené barvy (někdy též s fialovým odstínem). Zabarvení kamene je dáno množstvím obsaženého chromu. Občasný hnědavý nádech tohoto minerálu zapřičiňují příměsi oxidů železa. Vzhledově se jedná o neprůhledný až průhledný či průsvitný kámen se skelným až diamantovým leskem.

Čištění a nabíjení

Rubín čistíme důkladně po každém použití pod proudem vlažné vody (15 minut) nebo v misce s vodou přes noc. Nabíjíme alespoň po dobu dvou hodin na slunci nebo několika hodin na denním světle. Odkládat jej můžeme na horský křišťál.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice nebyly dosud rubíny nalezeny. V zahraničí byl objeven v Barmě, Srí Lance, Thajsku, Indii, Pákistánu, Madagaskaru, Tanzanii (krystaly rubínu zarostlé v zeleném zoisitu), Austrálii a Rusku.