Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Sklené nad Oslavou

Známé naleziště drahých kamenů, minerálů a nerostů, a též vyhledávaná rekreační oblast v srdci Vysočiny.

Obec Sklené nad Oslavou

Obec Sklené nad Oslavou se nachází 10 km severovýchodním směrem od Velkého Meziříčí a leží na hlavní železniční trati Brno - Havlíčkův Brod. Katastrálně se obec rozkládá na 650 ha, z čehož 44 % tvoří lesy a v jejím okolí se nachází soustava 12 rybníků. Název obce byl odvozen od zaniklých skelných hutí, které se zde v dávných dobách nacházely. Poblíž obce protéká potok jménem Babačka, na kterém byl zbudován rybník Babák a Babákův mlýn (dnes Kmentův). Tento potok se vlévá do řeky Oslavy, a odtud vznikl přídavek názvu "nad Oslavou".

Rekreační oblast

Okolí Skleného nad Oslavou je vyhledávanou rekreační a houbařskou oblastí, a to nejen pro svoji kouzelnou přírodu, ale také dobrou dopravní dostupnost. Od dálnice D1 je Sklené vzdáleno asi 20 minut jízdy autem a vlakové nádraží se nachází přímo v obci.

Hluboké lesy v nedalekém okolí vesnice přímo vybízí k houbaření a sbírání lesních plodů. Turisté hojně navštěvují i velké množství zdejších rybníků, které slouží jak ke koupání, tak i k rybaření. Největší vodní plochou je Velký sklenský rybník s rozlohou přes 18 ha, a protože nemá žádný přítok, říká se mu "Nebesák". Obklopují ho desítky chat a rekreačních objektů.

Mineralogické naleziště

Sklené nad Oslavou je známá a hojně navštěvovaná mineralogická lokalita. V minulosti se zde našly dutiny vyplněné krásnými krystaly záhněd, které dosahovaly až drahokamové kvality. Sklené proslavily také nálezy nádherných černých turmalínů skorylů, které měly vysoký lesk a kvalitu. Některé byly i oboustranně ukončené a vytvářely i tzv. čočky. Z dalších pegmatitových minerálů to byly krystaly albitu, draselného živce a muskovitu.

Dnes jsou zdejší pole mineralogicky značně vyčerpána, a to především zásluhou intenzivní sběratelské činnosti v předchozích desítkách let. Přesto se zde však hlavně na podzim a na jaře dají nalézt vzorky drahých kamenů a mineráů. Ty leží roztroušeny pod ornicí a orbou se dostávají na povrch, kde se zejména po dešti krásně lesknou a přitahují pozornost.

Silniční obchvat obce

Významnou událostí v dějinách obce bylo v roce 2017  započetí s výstavbou dvoukilometrového obchvatu obce, kterou prochází silnice I. třídy. Nově vybudovaná komunikace odlehčí život zdejším obyvatelům a uleví životnímu prostředí. Zároveň tato stavba přispěje k omezení počtu dopravních nehod, které často vznikaly v zákrutách před vesnicí. Nově stavěný úsek se již napojil na původní komunikaci, a to mezi rybníky Silnice a Babák, kde tak vznikla nová hráz. Při výstavbě bylo pamatováno i na ohrožené druhy žab, pro které byly zbudovány mobilní zábrany umožňující jejich migraci krajinou. Tato stavba obchvatu umožní bezpečnější pohyb po vesnici a řidičům zajistí rychlejší a plynulejší dopravu.

Veškerý obsah na tomto webu je chráněn autorskými právy a bez souhlasu majitele stránek je přísně zakázáno jeho šíření a kopírování.