Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Smaragd - účinky, vlastnosti, význam

Nerost smaragd je zelenou odrůdou minerálu berylu (křemičitanu s obsahem hliníku a beryllia). Jeho nádhernou zelenou barvu způsobují příměsi chromu a vanadu.

Tento kámen byl již od dávných dob považován za jeden z nejcennějších drahokamů. Jeho název byl odvozen od řeckého slova smaragdos - zelený kámen. Zmínka o tomto minerálu je dokonce i v bibli a ve středověku byl vkládán do korunovačních a církevních klenotů. Pro svoji energii byl nošen jako talisman na ochranu proti uřknutí a také byl využíván k léčení. Staří mystikové a věštci jej používali k jasnovidectví. V současné době jsou ze smaragdů vyráběny klenoty a fasetové brusy.

Spirituální význam

Smaragd vyniká svojí schopností aktivovat paměť a pozornost mysli. Je proto vhodným společníkem při uzavírání smluv, obchodů či provádění finančních transakcí. Tento kámen vibruje jemnou energií moudrosti, síly a duševního klidu.

Působení a vliv na člověka

Odpradávna lidé věřili v regenerační schopnosti smaragdu a využívali jeho jemné vibrace při léčbě nejrůznějších zdravotních potíží jako je kolísavý krevní tlak, slabost srdce, dna, revmatismus, infekční onemocnění, záněty dutin, migréna ... Smaragdovou vodu užívali k léčbě zánětů očí, nadýmání, potížích se žaludkem, žlučníkem a játry, pálení žáhy ... Smaragd nemá rád blízkost jiných kamenů, jelikož oslabují  jeho účinky. Pouze horský křišťál a diamant (kameny bílého světla) jej dokonce posilují.

Znamení zvěrokruhu

Z astrologického hlediska je přiřazen ke znamení

  • Lev

Čakra - energetické centrum

Kámen smaragd energeticky působí na

4. čakru (srdeční centrum) - srdce a okolí

6. čakru (centrum čela) - třetí oko

7. čakru (centrum temene) - korunní čakra

Barva a vzhled

Neprůhledný, často průhledný až průsvitný tmavězelený kámen se skelným leskem.

Čištění a nabíjení

Smaragd je vilmi citlivý minerál, který lehce absorbuje negativní energii, a proto musí být často a pravidelně čištěn. Nesmí přijít do styku s párou, ultrazvukem ani chemikáliemi - mohl by se nenávratně poškodit. Čistíme jej pouze vlažnou vodou a nabíjíme krátce ve stínu. (Čištění šperku s pravým smaragdem nikdy nesvěřujte do neodborných rukou.)

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice nebyly smaragdy nalezeny. V zahraničí se vyskytují v Jižní Americe (Kolumbie, Brazílie), v Africe (Egypt, Zambie, Zimbabwe, Nigérie, Ghana, Tanzanie, Namibie), v Rusku, Austrálii, Indii, Pákistánu, Afghánistánu a v Evropě (Rakousko).