Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Sodalit - účinky, vlastnosti, význam

Název tento kámen dostal podle obsaženého sodíku a řeckého slova lithos - kámen. Svým zbarvením sodalit připomíná jiný minerál, a to lapis-lazuli. Na rozdíl od něj však energeticky vibruje na nižší hutnější úrovni a svými účinky prohlubuje koncentraci, logické myšlení, a vnímání reality.

Spirituální význam

Sodalit patří mezi uzemňující kameny. Během meditace napomáhá koncentrovat se na centrum třetího oka. Podporuje udržení pozornosti při studiu, zvláště pak soustředění se na vše podstatné.

Působení a vliv na člověka

V minulých dobách lidé využívali chladivé energie sodalitu společně s křišťálem k zmírňování různých zánětů v těle a k potlačování horečnatých stavů. Sodalitová voda byla užívána k posílení žaludku při nevolnostech a také k redukci překyselení organismu.

Znamení zvěrokruhu

Z astrologického hlediska je tento minerál přiřazen ke znamení:

  • Panna
  • Střelec

Čakra - energetické centrum

Sodalit ovlivňuje 6. čakru - centrum čela (třetí oko)

Barva a vzhled

Najčastěji sytě modrý neprůhledný až průsvitný kámen prokvetlý žilkami světlého kalcitu (občas i čirý, šedý, nazelenalý, či vzácně se vyskytující jemně růžový sodalit), se skelným až mastným leskem.

Čištění a nabíjení

Sodalit čistíme pod proudem vlažné vody nebo přes noc v panenské půdě. Po opláchnutí jej nabíjíme hodinu položený na kříšťálu na přímém slunci.

Výskyt, naleziště a lokality

V České republice byly objeveny pouze drobné mineralogické výskyty. V zahraničí se nalézá v Barmě, Indii, Koreji, Africe (Angola, Zambie, Namibie, JAR), v USA, Kanadě, Brazílii, Bolívii, Rusku a Grónsku.