Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Zlatý topaz (topas) - účinky, vlastnosti, význam

Označení tohoto minerálu bylo odvozeno od názvu ostrova Topasos, který se nachází v Rudém moři. Ve starověkém Egyptě a Řecku lidé věřili, že kámen zlatý topaz (topas) nabyl svoji zlatistou barvu od slunečních paprsků. V minulosti byl též považován za kámen působící u mužů na jejich intelekt, šlechetnost a potenci. U žen pak měl podporovat fyzickou krásu, laskavost a plodnost.

V současnosti jsou kvalitní topazy (čiré kameny různého zbarvení bez trhlinek) využívány k výrobě fasetových brusů a šperků.

Spirituální význam

Zlatý topaz je vhodný ke zvyšování sebevědomí a poznávání svých pozitivních vlastností a správných myšlenek. Pomocí tohoto kamene můžete získat odvahu a posunout své myšlenky k dobrým skutkům. Zlatý topaz nám též pomáhá rozvíjet svoji intuici a víru v sebe.

Působení a vliv na člověka

Od starověku byl využíván k odstraňování poruch v nervové pleteni solar plexu, vzniklých z nezpracovaných vnitřních rozporů člověka. Dále byl používán k odstranění nespavosti, nechutenství, neplodnosti a zánětů kloubů a spojivek, snižování krevního tlaku, na podporu trávení a k mírnění obtíží s páteří a křečovými žilami.

Znamení zvěrokruhu

Z astrologického hlediska zlatý topaz ovlivňuje znamení:

  • Lev
  • Střelec

Čakra - energetické centrum

Zlatý topaz energeticky ovlivňuje 3. čakru - pupeční (centrum solar pexus)

Barva a vzhled

Průhledný či průsvitný, žlutý až zlatožlutý kámen, s oranžovým nebo růžovým nádechem a skelným leskem.

Čištění a nabíjení

Topaz čistíme proudem vlažné vody a nabíjíme po krátkou dobu na nepřímém slunci.

Výskyt, naleziště a lokality

V ČR se vzácně nachází čiré lehce nažloutlé topazy na Krupce, Cínovci a v Horním Slavkově, ojediněle u Písku.

V zahraničí se topazy vyskytují v Brazílii (červenofialové, žluté až nahnědlé), Pákistánu, USA, Rusku (na Sibiři v náplavách řek - hnědě zbarvené), na Srí Lance, V Indii, Barmě , Africe (Keňa, Zimbabwe, Namibie, Nigérie), na Madagaskaru, Ceyloně, v Austrálii, Japonsku, Číně, Mongolsku, Ukrajině (růžové a hnědé), Německu, Norsku ...

Nejčastěji se vyskytuje čirý bezbarvý topaz, který se upravuje ozařováním a žíháním, čímž dochází ke změně jeho barvy na vzácnou modrou.