Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Přírodní krápník (aragonit) v podobě leštěného průsvitného plátku

Hodnotný kousek pravého českého aragonitu neboli krápníku pocházejícího z vápencového lomu Vitošov nedaleko Šumperka (Severní Morava - Olomoucký kraj).

Tento úzký plátek aragonitu (krápníku) byl získán příčným řezem původně nevzheldného vzorku krápníku s typickým sloupcovitým (válcovým) tvarem.

Aragonit je velice zajímavý minerál, který je mnohdy pěkný i ve své čistě přírodní podobě. V našem konkrétním případě, kdy se jednalo o nehezký surový krápník, však přírodní krása kamene nejvíce vynikne až po jeho zpracování, tedy rozříznutí a následném vyleštění.

Právě díky vyleštění jedné strany plátku, se můžete kochat jedinečnou kresbou a barvou. Plátek je záměrně tenčí (6 milimetrů), aby jej šlo snadno prosvítit sluníčkem nebo baterkou, krása kamene tak totiž vynikne ještě mnohem více. To je dobře patrné z některých fotografií, kde je vzorek prosvícený právě baterkou.

 

Aragonit

Aragonit je minerál vyskytující se v různých barevných variantách. Nejčastěji je k vidění bílý, šedý až jemně žlutý, může být však i zelený, modrý či fialový. Některé kousky mohou být průsvitné až čiré, jiné zase zakalené. Aragonit tvoří také různorodá seskupení krystalů nejčastěji pak kulovité, paprsčité či jehlicovité. Název "aragonit" dostal tento minerál dle provincie Aragon ve Španělsku, kde byl koncem 18. století nalezen.

 

Místo nálezu: Vápencový lom Vitosov

Rok nálezu: 2004

Rozměry: 47 x 45 x 6 mm

Váha: 28 g

 

Vitošov - vápencový lom

Vápencový lom Vitošov (vápenka Vitošov) se nachází na Severní Moravě v okrese Šumperk a patří mezi tři největší vápenky v České Republice. Začátek průmyslové výroby vápna v této lokalitě se datuje už od roku 1872.

Jedná se o povrchový lom, kde se vápenec dobývá pomocí tzv. odstřelu střeny. Hornina oddělená z rozvalu je následně rypadly a nakladači naložena na nákladní automobily a dopravena k drtiči. Rozdrcené bloky se následně třídí podle své hrubosti a za pomocí pásových dopravníků je vápenec dále transportován do pecí, v nichž vzniká vypálené vápno.

Vápenec a vápno jsou nedílnou součástí našeho každodenního života a u spousty produktů si ani neuvědomujeme, že k jejich výrobě je zapotřebí právě těchto surovin.

Hlavní využití vápence tvoří především produkty pro stavební průmysl (cihly, tvárnice, malty, omítky, barvy atd.). Vápenec respektive vápno je však hojně využíváno i v jiných odvětvích například v chemickém, textilním, papírenském nebo farmaceutickém průsmylu, ale také v zemědělství či při výrobě skla.

Jako stavební materiál či pojivo jsou vápenec a vápno využívány už od dob starověku. Vápenec byl honosný kámen, který se snadno těžil i opracovával a tak se těšil širokému využití. Například po Nilu byly dopravovány bílé vápencové kvádry, které následně sloužily jako obkladní materiál pyramid. Využíval se však i ke stavbě chrámů, akvaduktů či nesčetného množství soch. Běžně byl také používán na zůrodňování půd.

 

Lom Vitošov je však i významnou mineralogickou lokalitou

Olomoucký kraj, ve kterém se tento lom nachází, se může pochlubit velkým množstvím jeskyních systémů, z nich některé jsou zpřístupněné i veřejnosti. Mezi nejznámější patří především Javořické či Mladečské jeskyně. Velice oblíbené jsou však i Zbrašovské aragonitové jeskyně, nebo podzemní krasové jevy Na Pomezí a Na Špičáku.

Málo kdo však ví, že krasové jevy se můžou nacházet i v povrchových lomech a jedním takovým je právě vápencový lom Vitošov.

V průběhu těžby se zde tak mohou vyskytovat krasové jevy nejčastěji v podobě puklin či menších dutinek s bohatými výplněmi v různých formách stalaktitových a stalagmitových útvarů - aragonitů. Jednotlivé aragornity (krápníky) jsou však po odstřelech značně poškozené a tudíš ne příliš vzhledé, po zpracování (rozřezání na plátky a následném vyleštění) však tento vzácný minerál vypadá opravdu fantasticky, protože vynikne jeho barva a originální kresba. Tenké plátky jsou navíc velmi často i krásně průsvitné a jedinečná kresba tak může vyniknout ještě více.

Krasové dutiny, souvislé zkrasovělé zóny a menší jeskyně jsou ve vitošovském lomu odkrývány průběžně po celé období zde probíhající těžby. V dřívějších dobách zde byli zastiženy i větší jeskyní prostory s délkou i několik desítek metrů.

Tato lokalita je tedy pro sběratele minerálů velice atraktivní, najít si tu však kvalitní kousek aragonitu není vůbec jednoduché. Vyžaduje to nejen značnou dávku odvahy, trpělivosti a vytrvalosti, ale také potřebné zkušenosti či znalost lokality.

Tento lom je však stále činný, takže při sběru těchto vzácných nerostů zde musíte dodržovat opravdu vysokou bezpečnost. Vstup do samotného lomu si pak samozřejmě musíte předem domluvit s majitelem.

————————————————————————————

→ Další české přírodní aragonity (krápníky) najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Prodáno
Kód: 20796
490 Kč
Přírodní krápník (aragonit) v podobě leštěného průsvitného plátku
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty

aragonit krapnik lesteny prirodni krapnik vitosov prodej obrazek 1 20161
arakonit krapnik vapencovy lom vitosov cesky kamen obrazky 1 24827
aragonit bily predklasteri lom drinova kamen prirodni 1 24234
aragonit bili prirodni kamen cesky pravy prodej nabidka cena obrazky 1
190 Kč
290 Kč (–34 %)
24243