Citrín - účinky a vlastnosti

Citrín vyzařuje pocit příjemného tepla, zdraví a svěžesti. Podporuje sebeuvědomění a snahu dosáhnout v životě všeho, co si přejeme a chceme. Zlatavá barva citrínu povznáší naše myšlenky a rozvíjí tvořivost. Síla citrínu na nás působí hlavně v oblasti centra solar plexus, kde napomáhá předcházet různým negativním pocitům jako jsou strach, rozladěnost až deprese. Uvádí nás do klidu a harmonie pomocí kladných účinků na naši nervovou soustavu. Dále ovlivňuje činnost našeho trávicího traktu včetně slinivky břišní, které zklidňuje a pomáhá čistit. Jsou známy i jeho příznivé účinky a vlastnosti na dýchací cesty od hrdla až po nejmenší plicní sklípky. Tím tělu umožňuje zbavovat se jedů, které přijímáme nejen stravou, ale i škodlivin, které vdechujeme.

Čištění a nabíjení

Citrín by se měl čistit po každém jeho použití, nejlépe pod proudem vlažné vody. Nabíjí se na přímém slunci, ale jen po krátkou dobu. Pokud je kámen od někoho darovaný, nebo koupený, měla by být provedena očista důkladnější. To znamená, ponechat ho několik dní v misce s voudou (pramenitou, minerální), která je pravidelně měněna. Poté se kámen opláchne a může se dát nabíjet. Kámen netřeba čistit pouze v případě, že byl nalezen přímo v přírodě svým majitelem.

Pokud je kámen přesycen negativními emocemi, bolestmi a nemocemi a není zavčas očištěn, může tato negativa začít vyzařovat a tím vlastně škodit. Proto by si i léčebné kameny měly "odpočinout" a nabrat nové síly očistou.

Znamení zvěrokruhu

Už od dávných dob byl citrín uctíván jako kámen slunce. Z astrologického hlediska je přiřazen těmto znamením:

  • Lev
  • Blíženci
  • Panna
  • Býk

Čakra - energetické centrum

Působí na čakry - solar plexus a pupeční čakru.

Použití a umístění

  • kámen lze nosit kdekoliv na těle
  • pro klidný spánek umístit poblíž hlavy
  • při bolesti položit na postižené místo na těle
  • při nervozitě a stresu se doporučuje držet v každé ruce jeden citrín a setrvat chvíli v klidu
  • pro harmonizaci místnosti lze kámen umístit kamkoliv v prostoru místnosti

Barva

Světle žlutá až žlutá, někdy přecházející i do lehce nahnědlé. Vzácné drahokamové citríny mají až zlatavé zbarvení.

Naleziště a lokality

Pěkné citríny pochází především z Brazílie, Madagaskaru a Ruska. V Evropě se citríny nachází pouze u nás v ČR, a to na Moravě, konkrétně na Vysočině. Naše citríny jsou mnohem vzácnější a nedostupnější, ale pokud je vlastníme, mohou nám přinášet nejen radost, ale i užitek.

Na Vysočině se citríny nachází v okolí vesnic: Bobrůvka, Suky, Laštovičky, Rousměrov, Kněževes, Sklené nad Oslavou a jim blízké vesnice.

Prodej Pravých citrínů

Pokud se rozhodnete pro koupi citrínu, určitě narazíte na kameny dovezené ze zahraničí. Nejčastěji z Brazílie, Ruska, Madagaskaru a dalších míst naší planety, kde se získávají strojní velkotěžbou.

Bohužel velká většina nabízených kamenů nejsou pravé citríny, ale jedná se o úplně jiné kameny, které prošly zahřátím na vysoké teploty, aby získaly svoji žlutou barvu a mohly být nabízeny jako vzácné citríny. Obchodníci s kameny vám takto upravený a falešný citrín rádi nabídnou a jeho pravý původ, či úpravu vám buď záměrně zatají, a nebo ji vůbec neznají. Pro většinu lidí je pak velmi obtížné poznat pravý přírodní a neupravený citrín.

Více o těchto falešných citrínech se dočtete v našem článku - Jak poznat pravý citrín?

Na našich stránkách nabízíme citríny, které jsou z našich vlastních nálezů z Vysočiny. Jsou ponechány tak, jak byly námi nalezeny v přírodě. Z energetického hlediska jsou nám tyto kameny také mnohem bližší a pro nás vhodnější, než ty zahraniční.

Naši nabídku pravých přírodních citrínů z Vysočiny si můžete prohlédnout v sekci Citrín.

 

Přestože kameny mají silné energetické účinky a mohou být nápomocny k Vašemu uzdravení, neslouží jako náhrada lékařské péče.

Veškerý obsah na tomto webu je chráněn autorskými právy a bez souhlasu majitele stránek je přísně zakázáno jeho šíření a kopírování.