Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Jak poznat pravý citrín?

Jak poznat pravý citrín od toho nepravého - uměle vyrobeného? To může být někdy opravdu velmi těžké. Podívejme se tedy na několik faktorů a ukazatelů, které nám mohou napovědět.

Barva kamene

Jedním z faktorů je barva kamene. Pravý citrín má ve většině případů přirozenou jemně žlutou přírodní barvu. Sytě žluté zbarvení citrínu je velmi vzácné. Falešný citrín má nepřirozeně žlutou, někdy až oranžovou barvu, protože jde totiž o úplně jiný kámen, většinou ametyst, křišťál nebo záhnědu, který byl za vysokých teplot v pecích přepálen za účelem změny barvy. Barevné varianty se pak odvíjí od výše teploty, pod kterou byl kámen ozářený - přepálený.

Na fotkách níže najdete několik druhů falešných citrínů, které byly vyrobeny z jiných kamenů za pomoci vysoké teploty. Může se jednat o různě zpracované drůzy, tromlované minerály, krystaly, zlomky, šperky (přívěšky, náramky), ale i drahé fazetované broušené kameny a výbrusy. Tyto falešné pálené citríny se prodávají jak na mineralogických výstavách a burzách, tak i na internetových stránkách velkého množství eshopů s drahými kameny a minerály.

Bohužel z fotek citrínů na internetu nelze vždy jednoznačně poznat skutečnou barvu kamene, protože někteří nepoctiví prodejci používají při focení různé barevné filtry a grafické úpravy, aby barva jejich citrínů vypadala na fotkách přirozeně žlutě. Až po obdržení kamene však můžete zjistit, že barva kamene je zcela jiná a neodpovídá fotkám na webu prodejce.

Cena citrínu

Dalším z ukazatelů, jak poznat pravý citrín, je jeho cena. Skutečný pravý citrín je mnohonásobně dražší, než ten falešný, a tak už i cena kamene nám může napovědět, zda-li bude citrín pravý, nebo umělý. Opravdu pěkné pravé krystaly citrínů se prodávají v řádu tisícikorun. Menší krystalky citrínů, nebo citríny, které netvoří krystaly se dají sehnat už v řádu stokorun. Pokud však narazíte na krásné citríny za několik stovek, tak se jedná zcela určitě o podvod, protože takto levně se tyto kameny skutečně nikde nenabízí. Pravé vybroušené citríny zasazené do šperků jsou též velmi drahé a vzácné, čemuž odpovídá i jejich vysoká cena.

Naleziště

Dalším poznávacím znamením pravého citrínu může být místo odkud kámen pochází, respektive kde byl nalezen. Naprostá většina zahraničních citrínů je falešných, a tak doporučujeme nakupovat citríny ze zahraničí pouze u ověřených prodejců. Pokud původem citrínů je určité naleziště v České republice, tak budou s největší pravděpodobností pravé, protože se zatím tuzemské citríny nefalšují. Na obrázkách níže jsou zachyceny pravé moravské citríny z Vysočiny, které jsme osobně nalezli.

Kde zakoupit pravý citrín?

Nejjistějším nákupem pravého citrínu je pořízení kamene z České republiky, a to přímo od sběratele, který ho osobně našel a je tedy znám jeho původ. To znamená, na které lokalitě byl kámen nalezen (místo nálezu), ve kterém časovém období byl kámen objeven (rok nálezu) a jméno sběratele, který ho našel.

Pokud hledáte pravý citrín, tak si můžete prohlédnout nabídku na našich stránkách, kde prodáváme vlastní nálezy pravých citrínů z Vysočiny. Ty pochází z místních lokalit a nalezišť jako jsou - Bobrůvka, Kněževes, Bory, Suky, Laštovičky, Rousměrov, Sklené nad Oslavou a další. Všechny naše kameny jsou ponechány v přírodním, surovém a neopracovaném stavu, tak jak byly námi nalezeny a jak je vytvořila sama příroda.

Zhlédněte naši prodejní nabídku pravých českých citrínů:

→ Níže na stránce si můžete prohlédnout naši prodejní nabídku, kterou najdete i v sekci » informace o českých citrínech z Vysočiny «

→ Prozkoumejte na spřízněných stránkách další nabídku » pravých českých citrínů z Vysočiny «

Doporučujeme přečíst:

Zjistěte, jaké má » citrín účinky, vlastnosti a význam «

→ Odhalte v článku na partnerském webu, jak na správné » čištění, nabíjení a aktivaci citrínu «