Jak poznat pravý citrín?

Barva

Jak poznat pravý citrín od toho nepravého - uměle vyrobeného, může být někdy velmi těžké. Jedním z faktorů je barva kamene. Pravý citrín má ve většině případů přirozenou jemně žlutou přírodní barvu. Sytě žluté zbarvení citrínu je velmi vzácné. Falešný citrín má nepřirozeně žlutou až oranžovou barvu, protože jde totiž o úplně jiný kámen, většinou ametyst nebo záhnědu, který byl za vysokých teplot v pecích přepálen za účelem změny barvy. Barevné varianty se pak odvíjí od výše teploty, pod kterou byl kámen ozářený - přepálený.

Bohužel z fotek citrínů na internetu nelze vždy jednoznačně poznat skutečnou barvu kamene, protože někteří nepoctiví prodejci používají při focení různé barevné filtry a grafické úpravy, aby barva jejich citrínů vypadala na fotkách přirozeně žlutě. Až po obdržení kamene však můžete zjistit, že barva kamene je zcela jiná a neodpovídá fotkám na webu prodejce.

Cena

Dalším z ukazatelů, jak poznat pravý citrín, je jeho cena. Skutečný pravý citrín je mnohonásobně dražší, než ten falešný, a tak už i cena kamene nám může napovědět, zda-li bude citrín pravý, nebo umělý. Opravdu pěkné pravé krystaly citrínů se prodávají v řádu tisícikorun. Menší krystaly citrínů, nebo citríny, které netvoří krystaly se dají sehnat už v řádu stokorun. Pokud však narazíte na krásné citríny za několik stovek, tak se jedná zcela určitě o podvod, protože takto levně se tyto kameny skutečně nikde nenabízí. Pravé vybroušené citríny zasazené do šperků jsou též poměrně drahé a pohybují se v tisícikorunách za kus.

Naleziště

Dalším poznávacím znamením pravého citrínu může být místo odkud kámen pochází, respektive kde byl nalezen. Naprostá většina zahraničních citrínů je falešných, a tak doporučujeme nakupovat citríny ze zahraničí pouze u ověřených prodejců.

Nejjistějším nákupem pravého citrínu je pořízení kamene z České republiky přímo od sběratele, který ho osobně nalezl a je tedy znám jeho původ (kde byl kámen nalezen - místo nálezu, kdy byl kámen nalezen - rok nálezu, kdo kámen našel - sběratel).

Kde koupit?

Pokud hledáte pravý citrín, tak si můžete prohlédnout nabídku na našich stránkách, kde prodáváme vlastní nálezy pravých citrínů z Vysočiny. Ty pochází z místních lokalit a nalezišť jako jsou - Bobrůvka, Kněževes, Suky, Laštovičky, Rousměrov, Sklené nad Oslavou a další.

Všechny naše kameny jsou ponechány v přírodním, surovém a neopracovaném stavu, tak jak byly námi nalezeny a jak je vytvořila sama příroda.

Naši prodejní nabídku najdete v sekci Citrín.

Pokud se chcete dozvědět více informací o citrínu, tak si přečtěte náš článek - Citrín - účinky a vlastnosti.

 

Veškerý obsah na tomto webu je chráněn autorskými právy a bez souhlasu majitele stránek je přísně zakázáno jeho šíření a kopírování.