Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Zelený olivín na čedičové podložce - ČR

Pěkná ukázka surového olivínu ze známé kamínkářské oblasti Smrčí (Podkrkonoší).

Jedná se o menší až středně velký kámen, který je tvořený olivínem zarostlým v klasické čedičové podložce.

Olivín se nejčastěji vyskytuje ve formě jednotlivých drobných kamínků, které společně tvoří zajímavé shluky (celky) nejčastěji kulovitého tvaru. Jak už napovídá samotný název minerálu, kamínek má decentní olivově zelenou barvu místy i s tmavšími (sytějšími) zrny. Čedičová podložka má pak typický šedo-černý odstín.

Nejvíce samozřejmě půvabné zelenkavé zbarvení vynikne, pokud je kámen na sluníčku, nebo když jej nasvítíte baterkou.

————————————————————————————

Místo nálezu: Smrčí u Železného Brodu - lom

Rok nálezu: 2018

Rozměry: 70 x 45 x 33 mm

Váha: 173 g

————————————————————————————

Čištění kamene

Tento vzorek nedoporučujeme příliš často a dlouze namáčet ve vodě. Při čištění jej pouze lehce opláchněte pod tekoucí vlažnou vodou a nechte důkladně oschnout. Při manipulaci s tímto kamínkem buďtě také šetrní. Při neopatrném či hruhém zacházení se ze vzorku můžou uvolňovat drobné kamínky. Nemusíte mít však strach, při bežném prohlížení v ruce, kámen rozhodně nějak nepoškodíte.

————————————————————————————

Olivín - lokalita Smrčí

Minerál olivín je nádherný drahý kámen, který zaujme především svojí netradiční zelenou barvou. Tento nerost je již delší dobu poměrně známý a to nejen mezi sběrateli, ale i mezi běžnými lidmi. Nejkrásnější a nejkvalitnější olivíny se nacházejí samozřejmě v zahraničí a to především v Brazílii, Číně, Pákiskánu či Barmě. V poslední době se však tento drahokam těší velké oblibě i u nás a to hlavně v Čechách.

Mezi asi nejznámější lokalitu patří Smrčí, které leží nedaleko Železného Brodu v oblasti Podkrkonoší. V blízkosti této malé vesničky se nachází kamenolom, ve kterém se těží čedič (bazalt). Právě v této vyvřelé hornině zde můžete při troše štěstí objevit krásné olivově zelené olivíny, které zde tvoří zajímavé shluky většinou kulovitého tvaru a to v různých velikostech (nejčastěji 5 - 30 centimetrů). Čedič se v tomto lomě samozřejmě drtí na drobný štěrk, takže zde na haldách a výsypkách můžete po dešti nalézt i samostatné drobné olivínky nejčastěji o velikosti několika prvních milimetrů.

Úplně nejvzácnější jsou pak olivíny v podobě jednotlivých menších kamínků, které mají vysokou vnitřní čistotu. Tyto čiré olivíny se totiž dají vybrousit do překrásných fazetových výbrusů.

Tento lom je však stále činný, takže při sběru a vydobývání těchto drahých kamínků zde musíte opravdu dodržovat bezpečnost. Vstup do samotného lomu si pak samozřejmě musíte předem domluvit s majitelem.

Olivíny se v tomto lomě vyskytují poměrně hojně, nalézt zde však pěkný a kvalitní kousek zeleného olivínu je poměrně náročné a vyžaduje to nejen značnou dávku trpělivosti, vytrvalosti a fyzické zdatnosti, ale také potřebné zkušenosti či znalost lokality.

————————————————————————————

 Další české olivíny najdete v naší prodejní sekci zde -  zobrazit nabídku

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 23841
250 Kč –40 % 150 Kč
Zelený olivín na čedičové podložce - ČR
olivin zeleny cesky kamen cedicova podlozka 1
250 Kč –40 %
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty